Autor: Mustafar29
Fanon kanoniczny
kanon
Artykuł polecany
Artykuł polecany na styczeń 2016
Poziom 1 (min. 5 000 bajtów)
Poziom 1

Alginate Crespo[1] Gato – oficer lotnictwa w stopniu komandora, przyjaciel kapitana

  1. patrz Szablon:Ink, służący pod rozkazami
  2. patrz Szablon:Ink.


Biografia

Narodziny

Gato przyszedł na świat na trzydzieści dziewięć lat przed zniszczeniem Gwiazdy Śmierci. Jego rodzimą planetą okazał się być

  1. patrz Szablon:Ink, gdzie wychowywali go rodzice — Kakyel Gato oraz Amrica Gato. Alginate poszedł w ślady ojca, i w wieku czternastu lat wstąpił do akademii wojskowej Republiki. Był jednak poniżany przez nauczycieli i przyjaciół. Jego ojciec bowiem został zwolniony jeszcze przed blokadą Naboo za „życie niskich obyczajów”.

Pomimo wielu niepowodzeń, na dziewiętnaście lat przed bitwą o Yavin udało się mu ukończyć szkołę. Pozostał wierny Republice jednak tylko przez kilka miesięcy; niebawem nastał krwawy

  1. patrz Szablon:Ink, a galaktyczne państwo demokratyczne przemieniono w monarchię parlamentarną
  2. patrz Szablon:Ink.

Pierwsza misja

Więc na pierwszy ogień pójdzie Alginate.
— Admirał Herick Anderstand próbujący pozbyć się Gato.

Pierwszą misją Gato był eskort ministra z Naboo na Geonosis, gdzie mieścił się tajny obóz dla uchodźców z sąsiednich planet. Nie dostarczano im praktycznie jedzenia i wody, a żaden z szanujących się rebeliantów o nim nie wiedział. Jednak po wylądowaniu, ku zdumieniu admirała Anderstanda, oddział zaatakował jeden z

  1. patrz Szablon:Ink przywiezionych na planetę wiele lat wcześniej przez geonosian. Herick, chcąc obronić siebie i pana ministra, rozkazał (wtedy jeszcze) kapitanowi Gato zajęcie się zwierzem, choć wiadomo było, że to niemożliwe. Alginate jednak wykorzystał swój spryt i odwagę, pokonując zwierza jednym strzałem z blastera w nogę. Wtedy to, Gato zyskał szacunek u innych oficerów, w tym również Anderstanda, choć właśnie z winy Hericka minister nie uszedł z życiem.

Gato szybko został awansowany na komandora i przydzielony do wojsk inkwizycji.

Konszachty z inkwizycją

Stęsknił się za domem.
— Gato, drwiący z rozkazu podróży na Utapau wydanego przez Wielkiego Inkwizytora.

W roku 13 BBY przebywał na Gladiatorze, statku pau'ańskiego inkwizytora. Podczas rozmowy z Konstaninem, Wielki Inkwizytor rozkazał obrać mu kurs na Utapau. Po wylądowaniu, Gato towarzyszył pau'aninowi aż to sali obradowań

  1. patrz Szablon:Ink. Niestety, w celach ochronnych musiał zostać na korytarzu.

Ruch Oporu Gata

Rok przed śmiercią pau'ańskiego inkwizytora, Gato zdał sobie sprawę ze swojego postępowania. Zrozumiał, że niekoniecznie stroi po dobrej stronie. wtedy to, wraz z wielkim admirałem Herickiem Anderstandem, który był już w wieku podeszłym wieku, organizowali małe zamieszki mające pomóc rebeliantom. Wielokrotnie pod pretekstem awarii uwalniano pojmanych złoczyńców tudzież zwracano ofiarą kradzieży ich własność.

Perypetie na I Gwieździe Śmierci

W roku zerowym, Alginate, podobnie jak wielu innych oficerów przebywał na Pierszej Gwieździe Śmierci. Nie był zadowolony z potęgi ów stacji, bał się siły, jaką Imperium może zgnieść Alderaana czy księżyc Yavina. Chciał za wszelką cenę pozostać na niej do momentu użycia laserowej wiązki, aby unieszkodliwić atak na rebeliantów. Niestety jednak, Gato otrzymał rozkaz ewaluacji razem z komendantem Taggem, przez co miał względem siebie wyrzuty sumienia. Po wybuchu Gwiazdy dziękował jednak, że udało mu się uniknąć śmierci.

Na drugiej Gwieździe Śmierci

Cztery lata po powstaniu tajnego Ruchu oporu, kiedy lord Darth Vader pozbył się w sposób brutalny kilku podejrzanych o to oficerów, Gato i Anderstand przebywali na wielkim niszczycielu, służąc pod rozkazami oficera admirała Pietta. Herick był już wtedy na emeryturze, nadal jednak towarzyszył komandorowi. W pewnym momencie oficerowie zdali sobie sobie sprawę, że nawet, jeżeli rebeliantom uda się zniszczyć bojową stację, niszczyciel będzie kursował po orbicie Endora. Największym bólem dla Alginate'a był jednak fakt, że nikt prócz jego, Hericka i kilku innych oficerów nie wiedział o buncie, nawet członkowie rebelii. Gato jednak postanowił pozostać na statku, aby wyłączyć osłony. Spotkał się z odmową przyjaciela, który oznajmił, że nie jest gotowy aby oddać życie. Gato nie nalegał, wypuścił go kapsułą, a upewniwszy się, że bezpiecznie została wystrzelona — wyłączył osłony. Dalszy los oficera nie jest znany.

Przed śmiercią (która nie została potwierdzona), Gato wręczył Herickowi zapiski dotyczące Inkwizycji. Anderstand ofiarował je innemu oficerowi o prawym sercu, który na podstawie notatek opisał historie oficerów i ich zmagania z imperialnym terrorem.

Wygląd zewnętrzny

Ogolony prawie na łyso, bez żadnego zarostu, Gato sprawiał wrażenie mało znaczącego oficera. W rzeczywistości jego umiejętności przewyższały niekiedy niejednego admirała.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Gato zadebiutował w Powrocie Jedi, w roli epizodycznej. Większe znaczenie miał dopiero w pierwszym rozdziale Inkwizycji autorstwa Mustafara29.

Ciekawostki

  • Gato swoje nazwisko zawdzięcza aligatorowi o tym samym imieniu, bohatera książeczek dla dzieci.
  • „Alginate” to po polsku Alginian, mieszkaniec Alginy, "Crespo" natomiast w języku esperanto znaczy "naleśnik"; być może jego drugie imię jest swego rodzaju zapożyczone z innego języka.

Pojawienia

Przypisy

  1. Po raz pierwszy, drugie imię Gato pojawia się w czwartym rozdziale Star Wars: Inkwizycji.
W innych językach
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.