FANDOM


Kanon
kanon
Pol
Artykuł polecany na sierpień 2019
1
Poziom 1

Cień Imperium znany też jako Zhańbione Imperium lub bardziej oficjalnie Imperium Rubieży to państwo utworzone na ruinach Imperium Galaktycznego w 6 ABY, które dołączyło do Najwyższego Porządku w 20 ABY.

Historia

Początki [5 ABY - 6 ABY]

Cień Imperium powstał z 12 floty Imperium Galaktycznego i części niedobitków z bitwy o Jakku, nad którymi dowództwo przejął wielki admirał Kor Feryi na początku 6 ABY. Siły państwa zgromadziły się, jeszcze pod koniec 5 ABY, nad planetami Despardia oraz Hyphosis – nową stolicą – na której był ukryty superniszczyciel Frectiser, dopiero później ustanawiając nowe państwo. Pierwszą dyplomatyczną operacją państwa było pojednanie się z sąsiadującym, samozwańczym moffem Dandisem, co powiodło się. Następstwem tego były podobne rozmowy, które jednak nie przebiegały aż tak gładko i wymagały wejścia zbrojnego na odpowiednie do tego tereny.

Pierwszy konflikt [6 ABY - 7 ABY]

Spokój jednak nie trwał zbyt długo. Szybko wykryto nową, tajemniczą post-imperialną organizacją, urzędującą blisko granic Cienia, przez zaginięcie agentów Kora Feryi'ego. Wrogiem okazało się, oficjalnie, Imperium Venerisa, nazywane też Ręką Vadera bądź Konsultatem, na którego czele stał Mroczny Jedi Veneris Sa'ho Lricotha. W natychmiastowym tempie zorganizowano operację Przybysz, której celem był podbój planet uznanych za groźne oraz wchodzące w skład Konsultatu. Szybki podbój 7 systemów okazał się całkowitym sukcesem, który dodatkowo podtrzymany był przejęciem kilku niszczycieli typu Onager.

Okres umiarkowanego spokoju [7 ABY - 13 ABY]

W 7 roku po bitwie o Yavin, gdy struktura Imperium została ukończona, na księżyc zapomnianej planety Athos wysłano ekspedycję, mającą zbadać sekrety placówki badawczej oraz imperialnego archiwum, które porzucono krótka po porażce nad Endorem. Skutkiem tego wydarzenia było rozpoczęcie projektu Imperialis – przedsięwzięcia zbrojeniowego, które zakładało wprowadzenie do służby nowych okrętów (powiodły się jedynie stare, archiwalne jednostki: Immobilizer 432, Super Vindicator oraz ARC Hammer), myśliwców oraz droidów i wyposażenia bojowego. Koszty były niezwykle wysokie, jednak zyski równie owocne.

W 9 ABY przestrzeni stołecznego globu została rozpoczęta budowa stacji typu Validusia, która miała być centrum produkcji, naprawy oraz tankowania całej gwiezdnej floty Imperium.

Wojna z Nową Republiką [13 ABY]

Play-button Zobacz też: Wojna trzydniowa

Cień Imperium wiernie kontynuował tradycje i ideały Imperium, jednak znaleźli się sympatycy Nowej Republiki. Próbowali oni za wszelką cenę przejąć władzę nad państwem, aby doprowadzić do jego upadku. Spisek został szybko odkryty przez admirała floty Manta Matnera, a próba zlikwidowania go podjęta od razu. Zdrajcy zostali wtrąceni do więzienia, jednak Republika prędko zareagowała i zaatakowała główną siedzibę Cienia Imperium na Hyphosis, uprzednio przejmując imperialną eskadrę tankującą na Vernus. Na orbicie planety rozegrała się bitwa, która trwała dwa dni oraz jednodobowa dogrywka nad Sollią. Zwycięstwo stanęło po stronie obrońców, jednak straty dla obu frakcji były duże. Superniszczyciel Frectiser oraz stocznia nad planetą została mocno uszkodzona co odznaczyło się dla zwycięzców ogromnymi stratami materialnymi. Dzień po bitwie na Ord Mantell został podpisany traktat pokojowy za prośbą agresora.

Kampania Yaarmorrska [14 ABY - 16 ABY]

Około rok po wojnie trzydniowej za zgodą Mon Mothmy założono organizację, którą nazwano Sojuszem Nissańskim. Głównym celem tego zabiegu było pozostawienie dobrego imienia Nowej Republiki i dalsza demilitaryzacja tegoż państwa. Armia szybko rozpoczęła pierwsze walki ze Zhańbionym Imperium, jednak nie były one tak krwawe i zagorzałe, jak wojna trzydniowa, której celem było ostateczne zniszczenie post-imperialnych, eliminując jego przywódcę oraz centrum dowodzenia floty. Pierwszą większą bitwą była bitwa o Yaarmorrę, od której kampania wzięła swoją nazwę, i która przyniosła śmierć około 137 milionom cywili i żołnierzy. Walki ciągnęły się przez niemal 3 lata, stając się stopniowo coraz brutalniejszymi i przynoszącymi wieksze szkody. W trakcie pierwszego roku Cień znacząco obrywał, jednakże rząd Nowej Republiki prędko zauważył zbrodnie Sojuszu, przez co go rozwiązano, a ogromną część uzbrojenia skonfiskowano. Od tej pory Imperium stopniowo zaczęło odwracać losy konfliktu. Ostatnią bitwą kampanii była potyczka na Keldac, gdy siły, które były dalej wierne przywódcy rozwiązanej organizacji - Riakanowi Delphowi coraz bardziej na linii kilku planet, niż poziomu całego sektora, zbliżały się do Hyphosis. Ostatnia bitwa była jednym z największych sukcesów Cienia, jednak cała wojna odcisnęła na nim ogromne piętno. Cień utracił pełnię panowania w sektorze Athin oraz pobliskich.

Ostatnie lata [17 ABY – 20 ABY]

Przez ostatnie lata swojego istnienia Cień Imperium powolnie goił rany, nigdy jednak nie odzyskano dawnej potęgi. Utrzymywano granice ustanowione po kampanii yaarmorrskiej, w tajemnicy przygotowywując plany dotyczące zniszczenia Nowej Republiki bez wywoływania zbędnej wojny. W 18 ABY odkryli Najwyższy Porządek, z którym od razu zawarli pokojowe stosunki. Państwa mimo pomyślnej, sekretnej dyplomacji, starały się ograniczać swój handel. W 22 ABY podpisano aneksję terenów Cienia. Imperium Rubieży teoretycznie istniało do czasu, w którym Porządek wyszedł na jaw, jednak już wcześniej całkowicie mu podlegało.

Siły zbrojne

Flota

Podobnie jak w Imperium Galaktycznym, flota dla Cienia stanowiła główną siłę militarną. W jej skład wchodziły zarówno produkowane jeszcze za czasów Imperium gwiezdne niszczyciele i mniejsze jednostki, jak i zupełnie nowe, które często były znacznie potężniejsze. Jako wsparcie dla floty wykorzystywano lotnictwo, które mu bezpośrednio podlegało. Na jego uzbrojeniu oczywiście były myśliwce TIE, jednak niektóre, wyborowe eskadry, wykorzystywały inne typy myśliwców.

Wojska planetarne

Play-button Zobacz też: Armia Cienia Imperium

Na powierzchni korzystano z sił lądowych, których organizacja była praktycznie identyczna co w Imperium. W ich skład wchodziły siły pancerne, korpus szturmowców i korpus oficerski. Cień Imperium wykorzystywał szerszą liczbę specjalizacji szturmowców, jednak zasoby pancerne były mniejsze.

Biuro Bezpieczeństwa


Wywiad

Play-button Zobacz też: Wywiad Cienia Imperium


Stosunki

  • Najwyższy Porządek – pokojowe, czasami wzajemnie sobie pomagali.
  • Nowa Republika – wrogie, po wojnie trzydniowej podpisano traktat pokojowy.
  • Dominium Chissów – neutralne, pod koniec istnienia często handlowali.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.