FANDOM


Autor: HickRatch

Bitwa o Nao'mor – bitwa kosmiczna stoczona pomiędzy Najwyższym Porządkiem a Imperium Trantralliańskim.

Przyczyny Edytuj

Najwyższy Porządek, junta militarna przebywająca w Zachodnich i słabo zbadanych regionach galaktyki z stolicą na planecie Sularn, planowała przez kilkanaście lat atak na galaktykę. Starannie zaprojektowane plany Snoke'a obejmowały zniechęcenie mieszkańców przeróżnych stron galaktyki do lokalnych rządów i przyłączenie się do Nowej Republiki. Wyglądałoby to na wzrost jej potęgi, jednak była to delikatna i zdemilitaryzowana struktura polityczna, którą łatwo zniszczyć.

Pierwszym celem było Imperium Trantralliańskie rządzące większością sektora Tranta na północy Zewnętrznych Rubieży. Władca Imperium, Mantrellus I, znany był w podręcznikach Najwyższego Porządku jako zdrajca, który "wolił siebie od Imperatora". Mające flotę, którą można porównać do zasobów zbrojeniowych Najwyższego Porządku jak kurczak do niedźwiedzia, Imperium Trantralliańskie było mocno uzależnione od stolicy, przez co wystarczyło zająć, ją co doprowadziłoby do przejęcia administracyjnego innych planet bez obaw powstania planet-państw.

Przygotowywując się do Bitwy o Trantrallion, wojska Snoke'a postanowiły przypuścić atak na mały posterunek floty wojska, aby zasiać niepewność u mieszkańców. Szpiedzy dostarczyli informacje o korweicie Princess Gemmana, stacjonującej w systemie Nao'moriańskim.

Dowództwo Najwyższego Porządku do dokonania ataku wybrało admirała Garda Niffera. Na wszelki wypadek nie zabrano żadnego Gwiezdnego Niszczyciela typu Resurgent, by nie stracić cennego okrętu. Do przeprowadzenia tego dosyć taniego ataku wybrano Gwiezdny Niszczyciel typu Imperial-III o nazwie Convert to Dark Side, zaś do jego eskorty - dwie fregaty typu Lancer oraz cztery ciężkie krążowniki typu Dissident.

Przebieg Edytuj

Princess Gemmana patrolowała układ Nao'mor pod dowództwem kapitana Domratha Magellisa. Nagle z nadprzestrzeni wyskoczył Gwiezdny Niszczyciel i w ciągu kilku minut myśliwce typu TIE wyleciały z hangarów oraz podążyły w stronę bezbronnej fregaty. Kapitan Magellis wydał rozkaz ostrzału z nielicznych działek, co spowodowało zniszcznie jednego TIE'a. Ponieważ Najwyższy Porządek zakłócił łączność radiową, centrum kontroli lotu na Trantrallionie nie wiedzieli, co stało się z fregatą.

Skutki Edytuj

Ekipa poszukiwawcza wysłana przez Imperatora zbadała szczątki zniszczonej fregaty i stwierdziła, że zniszczony został też jeden TIE/(nieznany dla Trantrallian typ). Dotarło to do Bazy Imperium, lecz było za późno na poznanie wroga, bo Najwyższy Porządek zaatakował Trantrallion.

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.