FANDOM


Autor: Cashao
Alternatywy
alternatywy

Bitwa pod Umma City to bitwa, w której po raz pierwszy się wykazał młody pułkownik Cang Pol.

Historia Edytuj

Dyrektura Feranu po ścięciu Keniga naraziła się licznym innym państwom w Nieznanych Regionach. Została zawiązana Pierwsza Koalicja Antyferańska. Szef sztabu generalnego Moro zaproponował, żeby zdobyć planetę Xian w celu uzyskania bazy wypadowej do ataku na rdzenne planety Cesarstwa Xiboyi.

Atak na planetę się powiódł i generał Seszer dowodzący 4 tysięczną brygadą zdobył stolicę - Umma City - bez walki. Na jego nieszczęście liczni cywile zbuntowali się, gdyż nie cierpieli Feran. Dodatkowo pojawiła się na planecie Xian Xiboyski Pułk Ekspedycyjny. Wkrótce Seszer został zamordowany, a jego brygada rozpierzchła się. Cang Pol zebrał część piechoty (1800 żołnierzy) oraz większość artylerii czołgów. Dowiedział się, że koło Umma City są zgrupowane główne siły wroga. Do zdobycia stolicy wysłał 1000 żołnierzy. Wrodzy dowódcy Howhen i Lynden wyszli na przeciwko tego zgrupowania ze wszystkimi swoimi ludźmi i zmusili je do odwrotu w pobliskie góry.

Gdy wydawało się, że to zgrupowanie przegra Cang Pol zatrzymał się i jego żołnierze wykorzystali policyjne tarcze do uformowania falangi, która wyhamowała impet natarcia masy partyzanckiej. W tym momencie bateria Canga licząca 20 dział otworzyła ogień w tłum masakrując go. Generał Howhen przeformował szyk i posłał czołgi do ataku na falangę, a natarcie wzmocnił ostrzałem 40 dział. Żołnierze ferańscy ustawili się w luźny szyk.

Nagle na tyły sił koalicyjnych spadło uderzenie pancerne 50 czołgów oraz 500 żołnierzy dowodzonych przez Mureya Fane'a. Obeszli oni przedtem pozycje koalicjantów wykorzystując tajną ścieżkę odkrytą przez Szeregowego Mateusza Sherskiego, którego awansowano za to na kaprala. Wszystkie działa została zniszczone lub zdobyte przez Fane'a. Koalicjanci rozpoczęli się wycofać bezładnie w stronę miasta. Cang Pol ponownie uformował falangę i natarł nią na wrogów. Resztki wojsk wroga poszły w rozsypkę. Howhen próbował osłonić odwrót i wykorzystał do tego czołgi, ale szarża Mureya oraz artyleria Canga zmiażdżyły straż tylnią.

Lynden zostawił wszelakie zaopatrzenie za sobą. Spowodowało to, że żołnierze ferańscy byli zajęci "zabezpieczaniem" zaopatrzenia, podczas gdy koalicjanci wycofali się do Umma City. W czasie gdy Lynden był zajęty przygotowywaniem się do oblężenia, Cang Pol zebrał "do kupy" resztę brygady i otoczył Umma City. Po tym jak Howhen dowiedział się, że posiłków nie będzie to popełnił samobójstwo. Lynden poddał się Cangowi wraz ze wszystkimi swoimi siłami.

Cang Pol został awansowany na generała brygady i od tego momentu zaczęły się Wojny Polskie, w których geniusz wojenny i polityczny Canga zdominował wiele sektorów.

Ciekawostki Edytuj

  • Bitwa ta jest inspirowana dwoma starożytnymi starciami: wojną Lagasz i Ummy oraz pierwszą bitwą pod Meggido.
  • Liczne nazwiska uczestników tej bitwy nawiązują do postaci i miejsc z Wojen Napoleońskich.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.