FANDOM


Autor: Mustafar29
Kanon
kanon

Biuro Grewpshy było rządem Nowej Republiki pod przywództwem kanclerz Grewpshy, który funkcjonował w 21 ABY i w 22 ABY z siedzibą na Hosnian Prime.

Historia Edytuj

Po objęciu swojego urzędu kanclerz Grewpsha skompletowała swój własny gabinet, w skład którego weszli były kanclerz Lanever Villecham jako Komisarz do Spraw Wewnętrznych[1] i Rawse Varta zarówno jako Komisarz do Spraw Kulturalnych, czego zazdrościł jej sam Villecham[3], jak i Komisarz do Spraw Społecznych[2], Bill Cashkeeper jako Komisarz do Spraw Gospodarczych[2], Geem Nasion jako Komisarz do Spraw Edukacji[2], Haw Rawba jako Komisarz do Spraw Opieki Medycznej[2] i Prav Nick jako Komisarz do Spraw Praworządności[2].

W czasem jednak niezadowolona z pracy Villechama Grewpsha rozpoczęła poszukiwania kogoś gotowego, by go zastąpić. Znalazła Jego Wysokość Makewpę, monarchę Toydarii.[4] W 21 ABY była umówiona z nim na spotkanie, jednak jej lot przerwały problemy Villechama, który udał się na misję na Naboo celem negocjacji z panującą na planecie Mniejszością Galaktyczną.[1] Mężczyzna jednak zawiódł i w efekcie zmuszony był uciekać z planety, w międzyczasie ogłuszając także monarchinię Naboo, Hallinę. Grewpsha rozważała wtedy dymisję komisarza, jednak ten zrozumiał jej słowa, jakoby chodziło jej o ją samą.[7]

W 22 ABY, kiedy kanclerz prowadziła rozmowy z monarchą, który zrzekł się już tronu, do gabinetu zbiegł Lanever Villecham, rozczarowany decyzją szefowej rządu. W czasie kłótni pomiędzy całą trójką nastąpił jednak atak Mniejszości Galaktycznej na stolicę na Hosnian Prime. W efekcie Makewpa poniósł śmierć, a Grewpsha, której życie ocalił Villecham, zdecydowała się pozostawić Tarsunta na stanowisku.[4]

Działalność Edytuj

W skład biura Grewpshy wchodzili powoływani przez nią komisarze odpowiedzialni odpowiednio za kontakty międzyplanetarne (Komisarz do Spraw Wewnętrznych), sprawy związane z kulturą i sztuką (Komisarz do Spraw Kulturalnych), kwestie społeczno-humanitarne (Komisarz do Spraw Społecznych), sprawy związane z gospodarką i finansami (Komisarz do Spraw Gospodarczych), sprawy związane z oświatą, edukacją i szkolnictwem wyższym (Komisarz do Spraw Edukacji), kwestie dotyczące opieki medycznej (Komisarz do Spraw Opieki Medycznej) i tematy związane z prawem i praworządnością (Komisarz do Spraw Praworządności). Wśród komisarzy nie było osoby odpowiedzialnej za obronność i militaria, gdyż te należały do kompetencji Marszałka Rady Militarnej, zwierzchnika sił zbrojnych.[2]

Skład Edytuj

Funkcja Kompetencje
Grewpsha Kanclerz Przewodniczenie obradom gabinetu, zwierzchnictwo polityczne nad obywatelami.
Bill Cashkeeper Komisarz do Spraw Gospodarczych Sporządzanie budżetu i opieka nad finansami.
Geem Nasion Komisarz do Spraw Edukacji Czuwanie nad systemem oświaty i szkolnictwa wyższego, zapewnianie równego dostępu do oświaty na planetach członkowskich.
Prav Nick Komisarz do Spraw Praworządności Kontrola sądów i trybunałów, dbanie o sprawiedliwość prawną na planetach członkowskich.
Haw Rawba Komisarz do Spraw Opieki Medycznej Kierownictwo nad systemem zdrowia.
Rawse Varta Komisarz do Spraw Kulturalnych Analiza i rozpowszechnianie lokalnych kultur i subkultur.
Komisarz do Spraw Społecznych Opieka społeczna i humanitarna nad obywatelami.
Lanever
Villecham
Komisarz do Spraw Wewnętrznych Kontakty międzyplanetarne, reprezentowanie interesów w kontaktach z innymi organizacjami.
Makewpa (elekt)

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.