FANDOM


Na wstępie powiem, że nie uznaję żadnych książek, gier, wypowiedzi reżyserów, scenarzystów i innych takich jako wytłumaczenie dziur w fabule filmu. Film powinien bronić się sam. Nie mam ochoty pisać dłuższego wstępu, więc przejdźmy do tej listy:

 1. Nowa Republika upadła z powodu ataku Imperiu-... tfu! Najwyższego Porządku. Nie mieli oni wywiadu, że nie wiedzieli o Trzeciej Gwieździe Śmierci?
 2. Nie miała Nowa Republika lwiej części Galaktyki pod swoją kontrolą i nie mogła wystawić gigantycznej floty by zniszczyć NP?
 3. Z jakiegoś powodu Nowa Republika nie zrobi sojuszu z Ruchem Oporu i nie zaatakuje Najwyższego Porządku. Przecież nie opłaca się ludziom z Republiki by zadbali oto żeby przeżyli.
 4. Wiem, że w poprzednim filmie NP rozwaliło system Hosnian, ale chyba gdzieś poza nim mieli jeszcze jakieś floty zdolne do walki. Czemu one nie połączyły sił z Ruchem Oporu?
 5. A jeśli wszystkie swe statki skoncentrowali w jednym układzie gwiezdnym to ogłaszam wszem i wobec, że właśnie w filmach pojawiło się ujemne IQ.
 6. Ktoś mi wytłumaczy czemu zniszczenie Bazy Starkiller nie wpłynęło na znaczne osłabienie potęgi Najwyższego Porządku? Przecież właśnie stracili miliony ton pieniędzy oraz wszyscy zobaczyli, że nie są niepokonani...
 7. Z jakiegoś powodu w momencie przybycia floty NP Ruch Oporu jest jeszcze w trakcie ewakuacji. Pomińmy fakt, że ich wywiad powinien ich poinformować o tym, że wróg wie o tym gdzie mają bazę i RO powinno już się dawno temu wycofać. Inna kwestia, że jakby o tym nie wiedzieli albo jakby dowiedzieli się o tym kilka minut temu to by nie zdołali się ewakuować.
 8. Z jakiegoś powodu Hux nie nakazuje otworzyć ognia do Poe gdy ten się zbliża do drednota. Zlikwidowanie wrogiego asa lotnictwa, wcale nie jest bardziej priorytetowym od bycia obrażanym.
 9. Kolektywnie ignorujemy fakt, że Hux daje się obrażać poprzez radio przez swojego wroga i nie nakazuje otworzyć w jego kierunku ognia.
 10. Z jakiegoś innego powodu Hux zapomina o tym, że flota Rebeli..- tfu! Ruchu Oporu składa się głównie z mobilnych myśliwców i nie wysyła TIE'ów tuż po wyjściu z nadprzestrzeni. Przecież i tak nie są w stanie nic zrobić jego drednotowi...
 11. Z jakiegoś innego powodu drednot w trakcie rozwalania tych "całych flot" Ruchu oporu nie natrafił na jakiegoś dowódcę zdolnego do wysłania jednego myśliwca (by zniszczyć działa) i jednego bombowca (by rozwalił drednota). Widać, że ujemne IQ istnieje też u dowódców Ruchu Oporu.
 12. Ciekawi mnie czemu te "floty" nie zostały wspomniane wcześniej. I czemu flot
 13. Inną ciekawą kwestią jest to, że niszczyciele NP nic nie zrobiły w trakcie bitwy.
 14. Pomińmy fakt, że drednot ma osłony i spadające bomby czy ostrzał myśliwca powinien mu nic nie zrobić.
 15. Inna kwestia, że statek o długości siedmiu kilometrów ma jedynie dwadzieścia-kilka dział, a taki Imperialny Niszczyciel o długości tysiąca sześciuset metrów ma około stu pięćdziesięciu dział. Brawo dla tego kto zaprojektował drednota.
 16. Ci z Najwyższego Porządku przypomnieli sobie, że trzeba wysłać myśliwce dopiero jak stracili większość dział u swojego głównego okrętu.
 17. Poe twierdzi, że zniszczenie jednego ostatniego działa znacznie wpłynie na natarcie bombowców. Pewnie nie słyszał o plot armour.
 18. Kapitan Cannedy-czy-jak-mu-tam (ten co dowodzi drednotem) strzela w opuszczoną bazę, a nie we flotę wroga (gdyby zniszczył teraz krążownik Ruchu Oporu to Najwyższy Porządek by wygrał). Pewnie skończył tą samą akademię wojskową co dowódcy flot Ruchu Oporu zniszczonych przez drednota.
 19. Nikt nie zauważył nadciągających bombowców zanim się znalazły niebezpiecznie blisko drednota.
 20. Czemu piloci bombowców i myśliwców słuchają się komandora, a nie generała?
 21. A jeśli nie dostali wiadomości od Lei by się wycofać to czemu Leia nie wysłała takiej wiadomości?
 22. Ciekawe czemu konstruktor bombowców Ruchu Oporu nie dał im jakichś tarcz lub lepszych silników.
 23. Po co strzelać torpedami czy pociskami dalekiego zasięgu, jak można użyć dużych, mało zwrotnych, powolnych i łatwych do zniszczenia bombowców?
 24. Tak ten... po co te bombowcy latają tak nisko nad tym drednotem? Przecież eksplozja ich własnych zrzucanych bomb i rykoszetujące odłamki pancerza drednota rozwaliłyby ich te bombowce-pewnie-z-tektury-robione.
 25. Po co wysyłać tylko jeden bombowiec (w praktyce tylko jeden wystarczył do zniszczenia drednota) jak można wysłać całą eskadrę? Przecież lepiej jest stracić więcej bombowców!
 26. Hux i Leia najwyraźniej mają jakiś tajny masońsko-mafijny układ, który zabrania im użycia ich całej floty do walki...
 27. Ciekawe czemu Snoke wiedząc o tym wszystkim nie pozbył się Huxa? Przecież to całe "trzymanie na smyczy" Ruchu Oporu nie wymaga tego by Hux żył. poza tym Hux udowodnił, że znajduje się na bardzo niskim poziomie intelektualnym.
 28. Inna rzecz, że flota NP powinna być dowodzona przez bardziej kompetentnego dowódcę.
 29. Leia postanowiła dołączyć do KGB (Klubu Generałów Bezmózgich) i zdegradować i ochrzanić Poe'a. Przecież rozwalił gigantyczny okręt i tym samym zlikwidował setki tysięcy żołnierzy za cenę około pięciu bombowców i kilku myśliwców. Fatalny deal.
 30. Ja tam był promocję Poe’owi... gościu rozwalił wielki siedmiokilometrowy statek itym samym oszczędził im sporo problemów w przyszłości przy walce z NP. —-Chyba, że w dziewiątym epizodzie zrobią siedemdziesięciosiedmiokilometrowego drednota—-
 31. Flota Ruchu Oporu to krążownik i trzy statki zaopatrzeniowe. Z jakiegoś powody RO liczy na to, że zajmie miliony planet (tj. Galaktykę) i pokona za pomocą nich mocarstwo.
 32. Najwyższy Porządek tuż po dogonieniu floty RO zamiast wysłać setki, bądź tysiące myśliwców i zmiażdżyć przeciwnika zwykłą przewagą zasobów wysyła... trzy myśliwce.
 33. Nikt też nie wpadł by otworzyć ogień z wszystkich dział.
 34. Hux nie może telepnąć się nadprzestrzenią tak by być koło floty RO.
 35. Nie może też wezwać posiłki by odcięły wrogom drogę odwrotu...
 36. ...lub zajęły najbliższą planetę w okolicy - Crait.
 37. Jeżeli natomiast to jest flota całego NP to nie wiem jak pokonali NR przy pomocy dwudziestu statków z czego większość potem rozwala Holdo przy pomocy jednego krążownika.
 38. Z jakiegoś powodu mostek flagowca RO nie ma osłon.
 39. Z innego powodu niemal całe dowództwo RO zostało upchnięte na jeden mostek i to dodatkowo nieosłonięty.
 40. Jedyny dowódca, który nie wszedł na ten mostek to Wice-admirał Holdo. Pomimo jako iż jedyna nie była na tyle głupia by wejść na mostek potem popisała się licznymi innymi debilizmami.
 41. Przemowa Holdo nie powoduje, że morale rośnie. Pogarsza ona tylko sytuację.
 42. Holdo obraża swego asa lotnictwa, który prawdopodobnie jest jednym z niewielu kompetentnych oficerów na pokładzie. Zniechęcanie własnych żołnierzy do walki to priorytet na polu bitwy.
 43. A żeby polepszyć sytuację Holdo nie wyjawia planu swojemu jednemu z głównych oficerów.
 44. Warto dodać, że nie wyjawia tego planu nawet wtedy gdy Poe dokonuje buntu
 45. Jeżeli byle mechanik i byle szturmowiec byli w stanie odkryć na jakiej zasadzie działa technologia namierzania Najwyższego Porządku to załamałem się tą technologią.
 46. Plan Finna i Rose.
 47. Do pilnowania kapsuł jest postawiona JEDNA osoba.
 48. Holdo nie wysyła swych żołnierzy do małych statków by polecieli w nadprzestrzeń do licznych innych miejsc i tym samym uniemożliwić/znacznie utrudnić Najwyższemu Porządkowi ściganie Ruchu Oporu.
 49. Holdo zwleka z kolizją ze statkiem Snoke’a i czeka aż wpierw wróg tozwali im kilka kapsuł.
 50. Holdo nie wysyła przedtem z jakiegoś powodu jednego ze swoich okrętów zaopatrzeniowych na kurs kolizyjny z flotą NP.
 51. Flota Najwyższego Porządku nie dokonuje orbitalnego bombardowania na Crait.
 52. Najwyższy Porządek nie robi desantu tuż przy wejściu do bazy Ruchu Oporu.
 53. Kylo Ren posyła wszystkie TIE za jednym Sokołem Millenium. Wcale lepszą decyzją nie byłoby podzielenie myśliwców na dwie grupy (jedna atakowałaby te rupiecie ruszające na wcale-nie-AT-AT, a druga atakowałaby Sokoła).

~ Pozdrawiam, Cashao

P.S. Chyba powiększę tę listę.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.