Fanon kanoniczny
kanon
Twórczość humorystyczna
Twórczość humorystyczna

Brakta – bardzo mała planeta, która składała się z osiedla, Biedronki, akademii patafianów i baru oraz bazy klanu nubów. Na tej planecie mieszkali Józef Getto, Jacek Smarkacz, Marian Kobzol, Barman Kitek i wielu innych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Brakta powstała około 600000000 BBYstworzona przez Jana Dzbana. A przynajmniej tak mówią ludowe wierzenia. Początkowo była to normalna skalista planeta, którą charakteryzowała żółta trawa. Była na całkowitym zadupiu, toteż nikt o niej nie wiedział. Pozwoliło to tamtejszemu ekosystemowi rozwinąć się. Tak o to powstały Kociuchy, Pajaje i Luwingwiny, ekskluzywne jedynie dla tej planety. Z czasem Brakta została odkryta. Mało kto jednak podjął się kolonizacji jej. Mimo wielu próśb i listów planeta nie stała się częścią Republiki. Mimo to zaczęła się coraz bardziej zabudowywać. Była jednak tak mała, że jedyne sensowne, co dało się na niej zrobić, to średnie miasteczko. Wiele lat później, w 50 ABY na planecie toczyły się walki pomiędzy różnymi klanami: Klan Żulerii, Klan Nubów, Klan Fettów oraz Klan Karaluchów-Podpoduchów.

Zabudowa[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze domki powstały niedługo po przybyciu pierwszych kolonizatorów. Do dziś jednak żaden się nie zachował. Jako pierwsza budowla w braktańskim mieście powstał ratusz, który zburzono po dziesięciu latach na rzecz Biedronki. Dookoła ratusza postawiono bloki tworzące osiedle. Osiedle to w praktyce zostało podzielone na cztery równe części, z czego każda należała do innego klanu. Parę lat po podziale obok Biedry powstał bar Kitka. Miasto kończy się przy rzece Braktance wpadającej do Jeziorka Braktowskiego. Przez rzekę zostały przeprowadzone dwa mosty (po północnej i zachodniej stronie), bez których i tak mogło się obejść.

Mapa Brakty

Za rzeką znajduje się Akademia Patafianów, wysypisko (należące do Karaluchów-Podpoduchów) i trochę bloków tworzących oddzielne osiedle dla neutralnych, tj. pracowników Biedronki, Jabby the Tłuszcz itp., a także niewielki rezerwat przyrody z czterema drzewami, często nazywany parkiem.

Rzeka Braktanka oddzielająca miasto.

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Brakta jest rdzennym domem dla Kociuchów, Pajajów i Luwingwinów, które zostały sprowadzone na inne planety przez niektórych kolonizatorów, a także zwierząt rzecznych, np. Oblatofagów. Większość zwierząt żyje w małym rezerwacie przyrody na obrzeżach miasta, niektóre zaś można spotkać przy rzece lub jeziorku. W samym rezerwacie rośnie charakterystyczna żółta trawa, kwiaty magano i różne inne egzotyczne rośliny, a także cztery drzewa.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.