Autor:HickRatch
Fanon alternatywny
alternatywy

Dennyc – tropikalna planeta położona na zachodnich krańcach Zewnętrznych Rubieży.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Planeta została zasiedlowana przez ludzkich osadników z Esseles, Morathar, Corulag, Korelii i Metellos w poszukiwaniu nowych surowców i pożywienia w 21 295 BBY. Na Dennycu kilka tysięcy lat później osiedlili się ponadto Nobucylianie, kiedy to ich rodzimy świat Nobucylion został zniszczony przez wybuch supernowej.

Kilkanaście lat przed upadkiem Republiki Galaktycznej różne kopalnie i farmy na planecie były wykupywane przez korporacje, głównie z Światów Jądra, co spowodowało upadek lokalnych przedsiębiorstw oraz zbiednienie pracowników poprzez zmniejszenie pensji w celu zysku pracodawców, na rodzimych światach których zaś zwiększało się też w związku z tym bezrobocie. Kryzys gospodarczy na planecie zmusił ją do przystąpienia do Konfederacji Niezależnych Systemów.

Podczas Wojen Klonów niedługo przed ich końcem na tym świecie stoczyła się bitwa zakończona zwycięstwem Separatystów.

Po Wojnach Klonów Dennyc stał się częścią nowopowstałego Imperium Galaktycznego, kiedy to sytuacja sprzed upadku Republiki się powtórzyła - tym razem na większą skalę i to pod nadzorem rządu. W związku z potencjalnymi gigantycznymi buntami, Imperator sprowadził na ten świat moffa Eredgora Hausera oraz armię szturmowców i liczne statki kosmiczne do obrony państwowych spółek eksploatujących surowce i tworzące żywność.

W 3 BBY na Wyspie Klifów powstała komórka rebeliancka, której członkowie dążyli do wyzwolenia Dennycu z rąk Imperium Galaktycznego. Choć początkowo im niezbyt to szło, to w 1 ABY podczas ostatecznej bitwy, w której otrzymali wsparcie ze strony ogólnogalaktycznego Sojuszu Rebeliantów, Imperium zostało pokonane.

Po upadku Imperium Galaktycznego, Dennyc stał się planetą członkowską Nowej Republiki. W wyborach, które się odbyły w 12 XII 12 ABY został wybrany na stolicę Nowej Republiki i siedzibę galaktycznego senatu. Pełnił tą funkcję od 20 I następnego roku przez cztery lata, kiedy to musiał przekazać pałeczkę na kolejne cztery lata Hok.

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Tysiącami lat planetą rządził parlament, jednak kilkaset lat przed bitwą o Yavin zmieniono w celu "stablilizacji podejmowanych decyzji" zmieniono go na Naczelnika, podejmującego decyzję ogólnoplanetarne, oraz wybieranych demokratycznie Gubernatorów, rządzących poszczególnymi większymi wyspami[1].

Astrofizyka[edytuj | edytuj kod]

Geografia i klimat[edytuj | edytuj kod]

Planeta jest pokryta niemal w całości oceanem z licznymi, większymi i mniejszymi wyspami. Największą z nich jest Wyspa Wolności, na której połozona jest też Margrave's Landing - stolica planety. Przeciętna temperatura na równiku wynosi ok. 25°C, zaś w pobliżu biegunów - 12°C. Krajobraz większości wysp jest pokryty lasami pełnymi wysokich drzew. Linia brzegowa rozwinięta jest dość mocno.

Przypisy

  1. Małe wyspy, które albo nie miały mieszkańców, albo miały za mało, by opłacało się nimi rządzić, były włączane do "większych wysp".
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.