Star Wars Fanonpedia

💪 Starcie gigantek trwa!
Oddaj głos na swoją faworytkę

CZYTAJ WIĘCEJ

Star Wars Fanonpedia
Advertisement
Fanon kanoniczny
kanon
Artykuł polecany na maj 2016Brązowy puchar (20 000+ bajtów)
latest?cb=20210529123338&path-prefix=pl Być może archiwa są niekompletne?
Ten artykuł jest niekompletny i wymaga uzupełnienia zawartości. Należy przede wszystkim drugi sezon Przypadków mistrza Feela.
latest?cb=20210530212208&path-prefix=pl Życie zdaje się o wiele prostrze, gdy się coś naprawia
Ten artykuł wymaga poprawy pod względem stylistycznym, merytorycznym lub jakościowym lub ponownej redakcji.

Najwyższy Kanclerz Republiki Galaktycznej, Drugi Co Do Wyższości Mistrz Jedi Feel – jeden z najdziwniejszych mistrzów w odległej galaktyce, Gunganin.[2]

Urodził się na Jueseju. Tam poznał bezdomną Aldebarę, matkę lorda Sith Dartha Maula, z którą po niedługim czasie miał syna – Dzikusa O'naciśnija.

Rodzina wyemigrowała na Coruscanta. Tam mistrz Feel poznał mistrza Yodę, pod okiem którego (i Lucka) został rycerzem Jedi. Niedługi czas potem w biurze Najwyższego Kanclerza poznał prawdę o Darth'cie Sidiousie. Stał się wtedy lordem Sith Darthem Ewadem, a jego pierwszym zadaniem było przekonanie Yody, by przydzielił Ahsokę jako nową padawankę Anakina Skywalkera. Wywiązał się z niego prawidłowo.[1]

Kolejnym poleceniem było zamordowanie Krowy Agaty. Feel, podając się za sklepikarza, poczęstował Agatę dopalaczami (choć krowa uważała, że jest to mleko w proszku). Po zabiciu krowy, razem z Luckiem i Aldebarą udali się na Geonosisa, gdzie przekonali Grievousa, aby ten już nigdy nie pokonał żadnego porządnego Jedi. W zamian zaoferowali mu niewolnicę – Shmi Skywalker.[4]

Kolejnym zleceniem od Palpatine'a było obniżenie rangi Barrissy Offee z rycerza Jedi, którym stała się razem z Anakinem Skywalkerem na padawankę, z powrotem. Darthowi Ewadowi udało się przekonać Yodę, aby wykonał polecenie Sidiousa, powołując się na niego. Przez kolejny czas, Feel włóczył się po odległej galaktyce razem z Aldebarą i Luckiem. Odwiedził z nimi między innymi słynne centrum handlowe na Hoth'u.[5]

Pewnego razu lord Sidious postanowił ożywić armię Sith za pomocą zaginionego eliksiru. Feel, razem z Aldebarą i Luckiem mieli pojechać na Dagobah'ę, aby poprosić Yodę o udostępnienie płynu. Jednak zanim to zrobili, udali się na Tatooine'a, aby przekonać Jabbę o słuszności przedwczesnego wypuszczenia jego syna z torby matki.

Niedługi czas potem Feel został mianowany członkiem Najwyższej Rady Jedi.[6]

Pewnego razu, Palpatine rozkazał Feelowi porozmawiać z rycerzami Jedi, aby częściej wysyłali Plo Koona na misję po galaktyce. Idąc do świątyni Jedi, aby odbyć konwersację, Ewad nie czuł się najlepiej. W celu ominięcia nieprzyjemnej rozmowy, wdrapał się na najwyższą wieżę świątyni i skoczył. Tuż przed uderzeniem w ziemię wylądował na śmigaczu senatora Organy. Feelowi udało się przejąć kontrolę nad pojazdem i uciec. Po krótkim pościgu przyjaciele go dogonili. Yoda przystał na propozycję Palpatine'a, a Feel wraz z przyjaciółmi otrzymali od niego kolejne zadanie.

Okazało się, że lord Maul ukradł kanclerzowi eliksir ożywiający, toteż Darth Ewad miał go odnaleźć i zabił. Po sprzeciwie przyjaciół, Feel wyrzucił Aldebarę przez okno, a Luckowi przeszył serce. Następnie miał zamordować małego zielonego dziadka i swego syna, Dzikusa O'naciśnija, jednak zawahał się, trzymając zapalony miecz w ręku.[7]

Z czasem Ewad zapomniał o poleceniu Palpatine'a. Postanowił zdrzemnąć się w domu. Odpoczynek przerwali mu jednak przyjaciele, w tym Luck i Aldebara. Oboje namówili go, aby przestał słuchać kanclerza, gdyż Sidious ma na niego zły wpływ.

Podczas wieczornego oglądania telewizji, mistrz Feel postanowił polecieć na Darthomirę, aby zabić Maula. Tym razem zgodzili się z nim lecieć Luck i Aldebara. Ewad z łatwością odnalazł Zabraka. Zastosował szantaż: powiedział, że jeśli Sith nie przetnie się w połowie – on odetnie sobie ucho. Pomimo spełnienia warunku przed Maula, który się okaleczył, Feel i tak odciął sobie małżowinę.[2]

Wracając, przyjaciele zatrzymali się w barze, aby skonsumować chleb w proszku. Zgodnie z danym słowem, Feel, Aldebara, Luck, rodiański przechodzień i mały zielony dziadek udali się do gabinetu Palpatine'a, aby Ewad ze spokojem mógł złożyć wypowiedzenie swojemu mistrzowi. Ostatecznie jednak, Feel został uśpiony i uprowadzony przez Dartha Shpannera. Choć jego przyjaciołom pozwolono opuścić lokal, chwilę potem przeżyli zamach ze strony starszego posterunkowego Majdijera; po zabiciu zamachowca udali się na poszukiwania Gunganina, który – jak się później okazało – przebywał na Hothu.[8]

Darth Shpanner zaś wykorzystał Feela jako Gunganina bez ucha, aby zamordować Dartha Maula. Szantażując Zabraka widokiem pokracznego Feela, rozkazał mu przeciąć się w połowie.

Nie minęło wiele czasu, kiedy na Hotha przybyła Aldebara, Luck, rodiański przechodzień, mały zielony dziadek oraz komisarz Qwerty. Przyjaciele uwolnili Feela, a Shpanner został zaaresztowany. Podczas misji zginął przyjaciel Dartha Ewada – rodiański przechodzień.

Coruscancka Komenda Miejska wszczęła dochodzenie w sprawie uprowadzenia Dartha Ewada. Samemu Palpatine'owi skrócono kadencję i wtrącono do jednej celi razem z Darthem Shpannerem i uprzednio uprowadzonym hrabią Dooku. Mistrz Feel został wybrany na nowego Najwyższego Kanclerza Republiki.[3]

Biografia

Początki

Wśród innych Gungan.

Feel przyszedł na świat na Jueseju, leśnej planecie będącej jądrem odległej galaktyki. Jego matką była nieznana z imienia gunganka, a ojcem Albreht Gunganin. Ojciec opuścił dziecko, gdy miało ono półtora roku, a matka uczyniła to miesiąc później.

Poznanie Aldebary

Aldebaro? Kojarzysz może naszego synka, Dzikusa O'nciśnija?
— Feel do swojej żony.[6]

W bliżej nieokreślonym momencie swego życia Feel poznał Aldebarę, w której był strasznie zauroczony. Bezdomna kobieta zamieszkała w jaskini na Jueseju, a Feel był jej najczęstszym gościem.

Narodziny syna i podróż na Coruscanta

W bliżej niekreślonym momencie swego życia Feel i Aldebara spodziewali się dziecka. Po jego narodzeniu nazwali je Dzikusem O'naciśnijem i udali się na Coruscanta, gdyż bezrobotny wtedy Feel chciał zostać mistrzem Jedi.

Na Coruscanckim przedmieściu Feel spotkał małego dziadka, którego wziął za mistrza Yodę. Uznawszy swój błąd, Feel przeprosił rozmówcę i pozwolił mu iść dalej. Prawdziwego Yodę spotkał natomiast po krótkiej chwili, a ten zgodził się go przyjąć na swojego mistrza.

W świątyni Jedi Feel spotkał Lucka, z którym bardzo się zaprzyjaźnił. Mężczyzna udzielał Feelowi korepetycji ze znajomości Mocy.

Przejście na ciemną stronę

Reformy w zakonie Jedi.

Po tygodniu od czasu, gdy Feel dołączył do zakonu, spotkał się z kanclerzem Palpatine'em. Rycerz wyjawił mu wtedy, że zna jego sekret i wie, że przywódca największego w galaktyce państwa jest lordem Sith. Sidious, bo tak brzmiało jego prawdziwe imię zachęcił Feela na przejście na ciemną stronę Mocy. Nazwał go wtedy Darthem Ewadem i rozkazał, aby przekonał Yodę do awansowania Ahsoki Tano na padawankę Anakina. Miało to na tyle osłabić psychikę Skywalkera, by ten w przyszłości również zdradził zakon Jedi.[1]

Zaangażowanie w życie zakoniu

Przydzielenie Ahsoki do Anakina

A, a Yodo, czyli Ahsoka może być padawanką Anakina?
— mistrz Feel do Yody.[4]

Jak obiecał Palpatine'owi, Feel przekonał Yodę, aby ten przydzielił Ahsokę jako padawnakę Anakina Skywalkera. Choć Wielki Mistrz Jedi nie chciał się początkowo zgodzić, gdy w zamian za zgodę zagwarantowano mu niewolnicę – Shmi Skywalker – zgodził się na propozycję.

Kolejnym zleceniem od Sidiousa było uśmiercenie Krowy Agata. Ewad postanowił podać się za sklepikarza, który zamiast prawdziwego mleka w proszku poczęstował krowę dopalaczami. Wracając, miał przyjemność zobaczyć nową parę – Shmi i Moca.

Konwersacja z Grievousem

Następnym poleceniem było pokonanie generała Grievousa, aby ten nigdy już nie pokonał żadnego porządnego Jedi. Razem z Luckiem i Aldebarą udali się na Geonosisa, gdzie zamordowali przypadkowego rodiańskiego przechodnia, biorąc go za poszukiwanego generała.

Pojedynek z Grievousem.

Po chwili jednak spotkali prawdziwego Grievousa, który zgodził się już nigdy nie pokonać żadnego porządnego Jedi w zamian za niewolnicę – Shmi Skywalker.[4]

Obniżenie rangi Barrissy

Palpatine, chcąc znacząco osłabić psychikę Barrissy, którą chciał uczynić przyjaciółką Ahsoki, zamierzał obniżyć rangę młodej rycerki. W tym celu posłużył się Ewadem i jego przyjaciółmi. Feel, powołując się na słowa Najwyższego Kanclerza, przekonał Yodę o jego pomyśle. Przechadzając się po korytarzu świątyni natknął się na Barrissę płaczącą w kącie.

Wycieczka do galerii na Hoth'u

Niedługo po tym, Ewad wraz z przyjaciółmi polecieli V-wingiem na planetę Hoth do galerii. Podczas czekania w kolejce do kasy spotkali Krowę Agatę i Pewną Wampę, którym pożyczyli pieniądze na nowe sukienki. Sama Aldebara również kupiła sobie suknię. Konwersację przy kasach przerwały im jednak bliźniaczki Leia i Padmé Kenobi.[5]

Kolejne zlecenia

Feel i Pewna Wampa.

Syn Jabby

Aby przejąć kontrolę nad zewnętrznymi rubieżami, Palpatine rozkazał Ewadowi, Aldebarze i Luckowi przekonanie Jabby, aby ten przedwcześnie wypuścił swego syna z torby matki. Miało to znacząco osłabić przyszłego władcę Tatooine'a. Po podróży na planetę V-wingiem udali się w kierunku pałacu Huttów. Z racji znajomości wielu form komunikacji to Aldebarze przyszła konwersacja z Jabbą. Ostatecznie udało się go przekonać o słuszności.

Na Dagobah'e

Sidious, realizując swój plan ożywienia armii lordów Sith postanowił wykorzystać Ewada, aby ten odnalazł zaginiony eliksir ożywiający. Tym sposobem wysłał Feela, Aldebarę i Lucka na Dagobah'ę do Yody, który przebywał na wygnaniu.[9] Przekazując prośbę od Najwyższego Kanclerza przyjaciołom udało się uzyskać miksturę, a następnie powrócić na Coruscanta.

Rada Jedi

Ach ta Aldebara! Że też chce jej się być tą konserwatorką. Mało tego: konserwatorką w świątyni Jedi! A Luck? Ten mały stworek prócz pracy w zakonie Jedi dorabia jako motorniczy w trolejbusach. Naprawdę, ja się urządziłem najlepiej.
— monolog Dartha Ewada.

Feel na Dagobah'ie.

Po powrocie z Dagobah'y, Feel został mianowany członkiem Najwyższej Rady Jedi. Po pierwszy spotkaniu, które sam określił jako „nudne” zagadał do niego mistrz Plo Koon. Rycerz poskarżył się na złe traktowanie ze strony Palpatine'a, który nie wysyłał go na większość misji. W ramach odpowiedzi jednak Feel wzruszył ramionami i udał się na odpoczynek do domu, nie przejmując się jego losem. W mieszkaniu, które wynajmował razem ze swoją żoną Aldebarą i przyjacielem Luckiem zjawił się prędzej niż inni i, zostawiając w kuchni bałagan po usmażonej jajecznicy – zasnął na kanapie.[6]

Ucieczka

Pewnego razu Feel, Aldebara i Luck otrzymali inne polecenie od swojego przełożonego. Mieli poprosić rycerzy Jedi, aby dali szansę Plo Koonowi i częściej wysyłali go na misje. Przyjaciele udali się do świątyni Jedi, jednak przed jej drzwiami zestresowany Feel postanowił zrezygnować. Wdrapał się na najwyższą wieżę świątyni i skoczył. Ostatecznie jednak znalazł się na śmigaczu Baila Organy. Pospiesznie obezwładnił senatora, a przejmując kontrolę nad pojazdem zaczął uciekać. W pogoni za nimi udali się Luck, Aldebara, Yoda i Leia Widu, z tym że po drodze trzecia z postaci postanowiła wyskoczyć z V-winga. Podczas pościgu skrzydłowiec miał wypadek z kilkoma innymi pojazdami, w tym z „bryką” Karka. Ostatecznie jednak śmigacz senatora rozbił się o bilbord z kanclerzem Palpatine'em, a senator Organa został zaaresztowany przez starszego posterunkowego Majdijera.

Feel ucieka na śmigaczu.

Korzystając z okazji, Feel poprosił Yodę w sprawie Plo Koona; mistrz się zgodził i udał się do sklepu warzywnego. Przyjaciele z powrotem udali się do gabinetu kanclerza, który zlecił im pościg za lordem Maulem i zabicie go. Zarak bowiem ukradł Sidiousowi eliksir ożywiający. Gdy Ewad wychodził, aby wykonać zadanie, zbuntowała się przeciw niemu Aldebara, chcąc bronić swego syna, pasierbica mistrza Feela. Palpatine rozkazał wtedy Darthowi zabicie swojej żony. Ewad zapalił miecz i z pomocą Mocy wypchnął ją przez okno, wybijając szybę. Kiedy zbuntował się też Luck, Sidious rozkazał wobec niego to samo. Feel, ponownie zapalając miecz przeszył serce przyjaciela, również wyrzucając go przez wybitą szybę.

Podczas podróży V-wingiem, Feelowi brakowało partnera do wykonywania zadań. Postanowił zaangażować do tego małego zielonego dziadka oraz Dzikusa O'naciśnija, jednak jego mistrz również rozkazał zabicie ich. Feel zapalił miecz, jednak się zawahał.[7]

Pojedynek z Maulem

Po jakimś czasie, Feel zapomniał o rozkazie ze strony Najwyższego Kanclerza. Korzystając z nieobecności przyjaciół, postanowił zdrzemnąć się w wynajmowanym mieszkaniu. Podczas odpoczynku do jego pokoju weszli jego znajomi: Aldebara, Luck, Majdijer, Leia Windu, Shmi Skywalker, Lady Klementyna, mały zielony dziadek i rodiański przechodzień. Feel nie dał się długo namawiać i po chwili obiecał, że nie będzie już słuchać Palpatine'a.

Pojedynek.

Podczas oglądania holowizji, Feel przypomniał sobie o poleceniu wytropienia i zamordowania lorda Maula. Razem z Aldebarą, Feelem, małym zielonym dziadkiem i Rodianinem wsiedli na V-winga i po chwili znaleźli się na Dathomirze. Po krótkim czasie pojedynku Feel, widząc, że nie pokona Zabraka – postanowił zastosować szantaż. Oznajmił, że jeśli Maul nie przetnie się w połowie, ten przetnie swoją małżowinę uszną. Bojąc się widoku Gunganina bez ucha, syn Aldebary okaleczył się. Feel jednak nie dotrzymał słowa i odciął sobie ucho.

Po tych zdarzeniach, przyjaciele udali się do Kafe Rancora na obiad, gdzie zjedli chleb w proszku. Następnie udali się do Sidiousa.[2]

W niewoli

Pojmanie

Kanclerzu Palpatine'ie, ostatnio uświadomiłem sobie, że zbyt mocno ciebie słucham. Podobno masz na mnie zły wpływ.
— Feel do Palpatine'a.[8]

U Palpatine'a.

Zgodnie ze złożoną obietnicą, Feel, Aldebara, Luck, mały zielony dziadek i rodiański przechodzień udali się do biura kanclerza Palpatine'a, aby Ewad mógł złożyć wypowiedzenie swojemu mistrzowi. Jak się jednak okazało, Sidious także chciał się pozbyć swego ucznia, których – jak się kazało – miał aż czterech (Darth Maul, hrabia Dooku, Darth Ewad i Darth Shpanner). Ostatni z nich niespodziewanie wszedł do gabinetu i uśpił Feela. Jego przyjaciołom pozwolono opuścić pomieszczenie.

Palpatine zapowiedział Shpannerowi, iż w planie ma zobaczyć pojedynek swoich uczniów; zezwolił jednak na to, by to właśnie Shpanner zajął się śpiącym Feelem. Sith zaś, chcąc pozbyć się konkurencji – przetransportował Ewada na Hotha, gdzie więził go na pokładzie swego osobistego statku.

Przyjaciele Gunganina postanowili jednak go odbić, zbierając się nazajutrz w barze Dexa. Zjawił się tam też starszy posterunkowy Majdijer, który miał przeprowadzić zamach na ich życie. Postawił na stole szklanki z napojem i podał im pigułki nasenne mówiąc, że jeśli ich nie zażyją – zabije ich (w ręku bowiem dzierżył blastera). Przezorna Aldebara jednak strzeliła pierwsza. Poszukiwania trwały nadal, gdyż załoga wsiadła do V-winga.

Najwyższy Kanclerz – portret.

Feel tymczasem, przebywając na Hothu dowiedział się, że Palpatine musi składać emerytowanym Sith cotygodniowy raport; dlatego właśnie, bojąc się następnego poniedziałku postanowił zredukować liczbę swoich uczniów. Chcąc za wszelką cenę pozostać u boku kanclerza, Shpanner zapalił swój miecz świetlny i przyłożył go do szyi Feela.[8]

Niebawem Darth Shpanner postawił przed oczyma Feela lorda Maula. Wykorzystując lęk Zabraka przed widokiem Gungan bez ucha, rozkazał mu się przeciąć na pół, w ten sposób pozbywając się konkurencji.

Misja ratunkowa

Z pomocą senator Padmy Amidali i senatora Igrekowskiego, przyjaciołom Feela udało się odkryć lokalizację Dartha Ewada. W ocaleniu go pomagał im komisarz Qwerty. Gdy załoga weszła na mostek, gdzie przetrzymywany był Feel, policjant, będący zarówno rycerzem Jedi stoczył pojedynek z Darthem Shpannerem. Aldebara, Luck i mały zielony dziadek tymczasem uwolnili Feela, a jego żona wytarła mu usta od śliny.

Tymczasem Qwerty zdawał się przegrywać. Rodiański przechodzień postanowił uratować komisarza, przy okazji tracąc życie. Policjant zaaresztował Dartha Shpannera.

Wybór na kanclerza

Po powrocie do stolicy, Coruscancka Komenda Miejska wszczęła postępowanie w sprawie uprowadzenia Feela. Palpatine został skazany na pięć lat pozbawienia wolności, tym samym tracąc posadę Wielkiego Kanclerza. Sidious odbywał wyrok w jednej celi razem z Darthem Shpannerem i uprzednio uprowadzonym hrabią Dooku.

Najwyższy Kanclerz Feel.

Za sprawą senator Padmy Amidali i senatora Igrekowskiego, Ewad został wybrany na Najwyższego Kanclerza Republiki Galaktycznej.[3]

Osobowość

Feel był osobą obojętną na losy innych. Nie stanowiło dla niego problemu zabicie żony i przyjaciela. Był obojętny na losy senatora Organy, który rozbił sobie głowę z jego przyczyny i trafił do aresztu również przez niego. Miał również nieelegancki nawyk ślinienia się w stresujących sytuacjach.[3]

Z racji swojego gungańskiego pochodzenia, Ewad nie był osobą zbyt rozsądną. Nie wiedział dokładnie, jakie konsekwencje stanowi skoczenie z najwyższej wieży świątyni Jedi.[7]

Umiejętności

Feel nie był osobą utalentowaną. Umiał uwodzić kobiety,[4] jednak nie radził sobie w szermierce – nigdy nie walczył mieczem świetlnym. Miał zdolności do dyskusji, potrafił przekonać każdego.[10]

Miecz świetlny mistrza Feela.

W swoim meczu świetlnym zamontował ponad trzydzieści kryształów kyber, przez co jego klinga imitowała niemalże każdym znanym kolorem.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Mistrz Feel został wykreowany na potrzebę serii Przypadki mistrza Feela. Postać nawiązuje do reżysera Gwiezdnych wojen: Wojen klonów – Dave'a Filoniego. „Ewad” to „Dave” od tyłu z zamianą „v” na „w”, w imieniu „Feel” słychać wyraźne podobieństwo do nazwiska „Filoni”.

Ciekawostki

 • Choć od początku wiadomo było, że Ewad był rasy Gungan, informacja o tym pojawia się dopiero w epizodzie ósmym – Złym mentorze.
 • Feel, jako główny bohater Przypadków mistrza Feela widnieje na pierwszym logo serii.

Pojawienia

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Informacje z Przebudzenia w nocy.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Informacje ze Złego mentora.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Informacje z Niebezpiecznego wroga.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 Informacje z Mojej nadziei
 5. 5,0 5,1 Informacje z Powrótu do świątyni Jedi.
 6. 6,0 6,1 6,2 Informacje z Niezwykłej podróży.
 7. 7,0 7,1 7,2 Informacje z W pogoni.
 8. 8,0 8,1 8,2 Informacje z Niefortunnego układu.
 9. Z racji, iż Przypadki mistrza Feelafanonem humorystycznym, każdy fragment dzieje się w innej przestrzeni czasowej. Dlatego w jednym fragmencie Yoda przebywa na Corusancie, a w drugiej na odosobnieniu na Dagobah'ie.
 10. Przykładowo w Mojej nadziei przekonał Grievousa do plany Palpatine'a
Advertisement