FANDOM


Kanon
kanon
Pol
Artykuł polecany na sierpień 2018

Hyphosis była planetą położoną na północnej części Obszaru Ekspansji oraz głównym centrum rozrywki regionu. Jej rozwój został zapoczątkowany przez odkrycie surowca znanego jako Aragan, który po odpowiednim przerafinowaniu mógł być używany jako materiał do pancerza, budowy statku lub narkotyk.

Za czasów Republiki Galaktycznej na Hyphosis stacjonował 37 korpus obronny WAR, który miał za zadanie ochronę planety. Chwila chwały przybyła dla nich w 20 BBY, gdy zaatakowali Separatyści, ich celem było zabójstwo senatora Darika Tilisa, którego ruchy mocno szkodziły ich interesom w okolicy. Klonom udało się obronić cel, jednak z ogromnymi stratami, gdyż zginęło ok. 15 tys. jednostek.

W 2 ABY na planecie wybuchł bunt, którego celem było obalenie imperialnych rządów Hyphosis. Ten się jednak nie udał, a Imperium powoli zaczęło wprowadzać rządy żelaznej ręki, aby nie doszło ponownie do podobnego wydarzenia. Rok później swoje wpływy zdecydowanie próbowali powiększyć Huttowie, którzy zostali powstrzymani przez Casiana Ordo.

Po upadku Imperium nikt nie rządził planetą, przez co wybuchały zamieszki na ulicach miast. Rok później nad planetą zgromadziły się siły niedobitków Imperium, a oni przejęli władzę. Na planecie się żyło podobnie jak przed 2 ABY. W 13 ABY na orbicie planety doszło do tzw. wojny trzydniowej pomiędzy siłami Cienia Imperium a Nowej Republiki. Obie frakcje znacząco ucierpiały.

W 20 ABY po połączeniu się Cienia Imperium z Najwyższym Porządkiem Hyphosis starano się ignorować. Pojawiła się korupcja, a syndykaty przestępcze rozwinęły swoją działalność na planecie.

Historia

Zasiedlenie

Hyphosis odkryto w 5047 BBY, lecz rozwijać zaczęła się około 100 lat później, gdy odkryto złoża bardzo drogiego surowca, Araganu. Szybko zaczęły się budować kopalnie oraz rafinerie, głównie na terenach górzystych. W 3759 BBY przez planetę przebiegał szlak handlowy, więc potrzebne było miejsce, w którym można by było zatankować oraz odpocząć. Zbudowano miasto Anorra, które stało się głównym ośrodkiem rozrywki i wypoczynku na północnym Obszarze Ekspansji.

Anorra

Anorra, ok. 3500 BBY.

Przez kolejne setki lat planeta szybko się rozwijała, w końcu zainteresowała się nią Stara Republika. Państwo zaproponowało rządowi Hyphosis dołączenie do niego, na co zareagowano pozytywnie. Zaczęli tam pojawiać się żołnierze Republiki, wskaźnik przestępczości znacząco spadł i pojawiało się coraz więcej turystów.

Republika Galaktyczna

Play-button Zobacz też: Bitwa na Hyphosis

Za Republiki na planecie było dość spokojnie, a ona sama prężnie się rozwijała. Był jednak pewien problem, gdyż w systemie, w którym umiejscowione było Hyphosis, mocno działali Separatyści, którym znacząco przeszkadzał lokalny senator Darik Tilis. Ten był jednocześnie jedną z najważniejszych osób w zarządzie zarówno planety, jak i systemu.

Bitwanahyphosis

Bitwa na Hyphosis, 20 BBY.

Konfederacja nie mogła dłużej czekać, zgromadziła swoje siły na Athos V, księżycu planety pobliskiej od Hyphosis, jednak znajdującą się w innym układzie. Wszystkie jednostki wysłali do centrum Anorry, gdzie aktualnie znajdował się senator. Rozpoczęła się bitwa pomiędzy Separatystami a obecnym na planecie 37 korpusem obronnym. Walka zakończyła się zwycięstwem klonów, jednak 15 tysięcy żołnierzy poniosło śmierć, a wraz z nimi dowodzący korpusem generał Ato Niveran.

Pod rządami Imperium

Gdy przyszły rządy Imperium, ludziom żyło się lepiej, niż za rządów Republiki, stan ten jednak się zmienił w 2 ABY, gdy grupka zwolenników Rebelii rozpoczęła bunt, do którego przyłączyły się miliony mieszkańców planety, aby obalić Tilisa, który był w tym okresie gubernatorem.
Patrol

Imperialne patrole po buncie w 2 ABY.

Spisek się nie powiódł, a Tilis z obawy przed kolejnym takim wydarzeniem potroił liczbę patroli, dał szturmowcom więcej praw wobec obywateli, przez co mieszkańcy, w niektórych dzielnicach bali się wychodzić z domów i podsłuchiwał rozmowy podejrzanych o zdradę. W 4 ABY 12 Flota Imperium Galaktycznego została przeniesiona do systemu Hypho. Dowodzący flotą admirał Kor Feryi ukrył na planecie superniszczyciel o nazwie Frectiser. Pod koniec 6 ABY na rozkaz Galliusa Raxa flota opuściła planetę. Gdy Imperium upadło na planecie zaczęło panować bezprawie i pojawiały się syndykaty przestępcze. Wiele centrów rozrywki zamieniło się w ruiny lub zbankrutowało. To wszystko pomimo wciąż obecnych pozostałości Imperium, jednak te sobie nie radziły.

Główna siedziba Cienia Imperium

Wielki admirał Kor Feryi w 6 ABY powrócił na planetę, gdzie zgromadził podporządkowane sobie siły Imperium i odrazu zabrał się za poprawę stanu gospodarczego Hyphosis, oprócz tego rozpoczął budowę ogromnej stoczni na orbicie i włączył do służby ukryty przez siebie na powierzchni planety superniszczyciel Frectiser, który został okrętem czołowym floty Cienia Imperium. W 11 ABY ukończona została budowa stoczni.

Wydawało się, że Hyphosis jest w pełni wierne Cieniowi, jednak tak nie było. Znaleźli się bowiem zwolennicy Nowej Republiki wśród mieszkańców planety i szeregów Cienia Imperium. Próbowali oni przejąć władzę nad organizacją, aby doprowadzić ją do upadku, spisek jednak został odkryty przez Manta Matnera, który wyeliminował zdrajców. Po tym Nowa Republika zaatakowała Cień Imperium i rozpoczęła się bitwa, którą nazwano wojną trzydniową. Spora część miasta ucierpiała, a obie frakcje niemal się wyniszczyły. Zniszczoną część Anorry, którą jednak odbudowano, a Cień miał wystarczająco środków, aby wyleczyć rany po bitwie. Później nie było żadnego większego wydarzenia, a na Hyphosis było spokojnie.

Dalsze losy

W końcu Cień Imperium dołączył do Najwyższego Porządku, a Hyphosis było ignorowane. Powoli zaczęła pojawiać się korupcja i właściwie wszechobecne syndykaty przestępcze. Życie tam z dnia na dzień się pogarszało.

Krajobraz

Ukształtowanie terenu

Teren na obu półkulach Hyphosis różni się całkowicie.
Góry

Typowy krajobraz wschodniej półkuli planety.

Zachodnia, która została prawie w całości zurbanizowana była pokryta równinami i nizinami, które w wielu miejscach przypominały tundrę, acz nią nie były. Wschodnia była głównie terenem wyżynnym i było dużo gór, najwyższa miała 3517 m n.p.m.. Tam również była większość zbiorników wodnych, które były bardzo głębokie i pomimo prób zbadania ich, nigdy się to nie udało.

Fauna i flora

Fauna planety nigdy nie była bogata, jednak gatunki zwierząt, jakie na niej żył były bardzo groźne. Te wyewulowały na wschodniej półkuli, gdyż tam były idealne warunki do tego. Najczęściej spotykanymi gatunkami były rysie xaar w górach, hoarvory, przy wodzie oraz marbury w lasach i na polanach. Głęboko pod wodą żyły potężne stworzenia, jednak ich wielkość i agresja spowodowały, że nigdy nie udało ich się zbadać.

Świat roślin, podobnie jak zwięrząt również nie była bogata. Głównym widokiem były wysokie trawy, kwiaty i drzewa iglaste.

Urbanizacja

Hyphosis w szerokim zakresie urbanizacji miała swoje początki dość późno, bo około 3500 BBY, jednak rozwinęłą się do tego stopnia, że była największym centrum rozrywki i handlu w regionie. W głównej mierze było tak dzięki przebiegającemu tam szlakowi handlowemu, który w swoim czasie był jednym z najważniejszych w galaktyce.

Anorra

Anorra na początku kolonizacji Hyphosis była największym i najważniejszym miastem, jednak po latach połączyła się z innymi i stała się jedynym, która niemal zajmowała całą powierzchnię jednej półkuli planety.

Miasto było podzielone na kilkanaście dzielnic i każda spełniała swoją rolę. Największymi dzielnicami i jednocześnie tymi, które się najbardziej wyróżniały były: dzielnica Varmin, której nazwa wywodziła się od miasta znajdującego się w tym obszarze, Retren, nazywanym, przez niektórych małym Nar Shaddaa, gdyż było tam pełno kasyn, kantyn i nielegalnych sklepów oraz Zorox, gdzie znajdowały się legalne przedsiębiorstwa handlowe i pełno wysokojakościowych hoteli.

Ciekawostki

  • Hoarvory są nawiązaniem do stworzeń występujących w grze The Elder Scrolls Online.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.