FANDOM


Kanon
kanon

— Autor: Gial Ackbar

Imperium Alderaańskie to historyczne imperium kolonialne obejmujące dominia, kolonie, protektoraty, terytoria mandatowe i inne terytoria zależne od Alderaanu lub przez niego zarządzane.

Historia Edytuj

Początki Edytuj

Pierwsze kolonie Alderaanu powstały na planecie Irlidia. W roku 24 800 BBY Alderaan posiadał już około 80 terytoriów zależnych. Z tego okresu pochodzą też pierwsze wzmianki o Imperium.

Odbicie Courscant Edytuj

Za największe zwycięstwo w historii Imperium uważa się odbicie nowo odkrytego bujnego świata zwanego Courscant. Odkryta przez Naboończyków, bardzo bogata w złoża naturalne planeta została najechana przez prymitywne technologiczne, ale silne fizycznie plemiona Walów (pod dowództwem Centurusa) w 15 219 BBY. Wtedy to generałowi Imperium Poel Bonerowi udało się odbić zajęte przez Walów tereny. W trzy miesięcznym najeździe brało udział około 13 milionów Alderańczyków w starciu z ponad dwukrotnie większą liczbą Walów

Inwazja na Illum Edytuj

Poel i inni wojskowi pewni kolejnych zwycięstw Alderaańczycy postanowili zaatakować Walów którzy po porażce powrócili na ojczyste Illum. W 15 216 BBY osiem batalionów pod dowództwem Poela wyruszyło na wyprawę przez góry, gdyż lądowanie na terenach zajmowanych przez wroga było niemożliwe, głównie z powodu warunków pogodowych i atmosferycznych. Podczas dwumiesięcznej przeprawy ponad 2/3 uczestników zamarzło, a armia nieustannie musiała odpierać ataki Walów, którzy przystosowani byli do życia w dużo niższej temperaturze. Ostatecznie najazd został zakończony, gdyż nikt nie spodziewał się potęgi przyrody.

Przełomowe odkrycia Edytuj

Za największych wynalazców w dziejach Imperium uznaje się sir Stolvina Purrgila oraz sir Thomasa Bluelighta. Pierwszy z nich nazywany jest pionierem lotnictwa. Jako pierwszy, wokół orbity rodzinnego Alderaanu opanował kontrolowanie grawitacji na statkach kosmicznych. Dwanaście lat później, udało mu się stworzyć pierwszy silnik nadprzestrzenny. Twórca odwzorował sposób podróży stworzeń, nazwanych na jego pamięć, Purrgil.

Kryzys gospodarczy Edytuj

Około 8 000 BBY Imperium Alderaańskie zapoczątkowało wojnę z Kompanią Wschodnich Rubieży, co spotkało się dezaprobatą wielu państw. W efekcie, planety takie jak Chandrila, Lothal czy Duro. Imperium zagroził wtedy kryzys finansowy na ogromną skalę. Władze poddały więc wojnę z Kompanią.


Osiągnięcia Edytuj

  • Rozprzestrzenienie języka alderaańskiego (później znanego jako Basic).
  • Grawitacja na statkach
  • Hipernapęd
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.