Fanon kanoniczny
kanon
Kandydat na polecany na marzec 2021
Kandydat na polecany na marzec 2021
Poziom 1 (min. 5 000 bajtów)
Poziom 1

Witam, jestem Krystyna. Przyznam, że to niespodziewana wizyta.
— Krystyna jako przewodnicząca komitetu powitalnego[1]

Krystyna, pod postacią cyborga znana jako Neo-Krystyna, była przełożoną konserwatorek powierzchni płaskich na planecie Kaldarnodar oraz lojalistką ruchu oporu Ya Nusha. W 18 BBY została niemalże śmiertelnie ugodzona w serce przez przybyłego na miejsce inkwizytora Marr Chinna, ambasadora Imperium Galaktycznego, kiedy na czele komitetu powitalnego. Ostatecznie została ocalona przez przez chirurga Burnera, który wykorzystując robotyczny korpus generała Grievousa, uczynił ze sprzątaczki cyborga.

Biografia

Wczesne życie

Praktycznie nic nie wiadomo o życiu Krystyny przed wydarzeniami kluczowymi dla jej życia. Można natomiast przypuszczać, iż urodziła się i wychowała na Kaldarnodar, gdzie rozpoczęła się też jej kariera woźnej.[1]

Ruch oporu Ya Nusha i śmierć

Ya Nush jest jednak chętny negocjować warunki oddania ciała poległej inkwizytor i zapra…
— Krystyna tuż przed praktycznym zezgonowaniem[1]

W nieznanym momencie pomiędzy 19 a 18 BBY Krystyna wstąpiła do ruchu oporu Ya Nusha, byłego mistrza Jedi, gdzie pełniła funkcję naczelnej sprzątaczki[1]; jej zastępczynią była z kolei Edyta[2]. W obawie o swoje podwładne na czarnym rynku zamówiła kije do szczotek wykonane z cortosis, pomalowane tak, aby nie wyróżniały się na tle mioteł[2].

W 18 BBY, w momencie przybycia inkwizytora Marr Chinna na planetę, została ona wysłana na przeciw niemu jako przewodząca komitetowi powitalnemu, złożonemu z niej oraz dwóch przeprogramowanych i zrekonstruowanych separatystycznych droidów bojowych B1, jak również czterema pospolitymi strażnikami. Kiedy inkwizytor schodził po trapie Sentinela, Krystyna rozpoczęła mówienie formułki powitalnej, której niestety nie dane jej było dokończyć, albowiem klinga miecza świetlnego Marr Chinna przeszyła jej serce, co poskutkowało otwarciem ognia przez jej towarzyszy. Niewiastę uznano wtedy za martwą.[1]

Po rzekomej śmierci

Odważne, ale jakże głupie… Przecież klinga miecza świetlnego z łatwością przetnie kij od szczotki!
— Ya Nush, nieświadom materiału, z którego wykonano kije[2]

Po rzekomej śmierci Krystyny kije do miotły z cortosis zostały wykorzystane przez inkwizytor Calistę Tasnerk w jej walce przeciwko Ya Nushowi, jako że materiał był odporny na ciosy zadawane mieczem świetlnym.[2]

Neo-Krystyna

Widzę to! Symbol ruchu oporu Krystyna! Męczenniczka za dobrą sprawę przywrócona do żywych przez genialnego konstruktora! Postrach Imperium… Neo-Krystyna.
— Burner o swojej kreacji[3]

Jak się potem okazało, mimo ugodzenia w serce przez Marr Chinna Krystyna nadal żyła. Zainteresował się nią doktor Burner, nadworny lekarz gubernatora Tulliusa Oyanagiego. Korzystając ze znajomości medycyny i cybernetyki, wykorzystał części zapasowe generała Grievousa schowane w podziemiach fortecy na Kaldarnodar do stworzenia Neo-Krystyny, która miała stać się symbolem ruchu oporu.[3]

Osobowość

Krystyna była osobą ciepłą i życzliwą, a także odważną[1]. Zachowywała się w sposób rozważny, a także przezorny, co wykazała, zamawiając miotły wykonane z cortosis zamiast ze zwykłego drewna[2].

Umiejętności

Krystyna była wybitną konserwatorką powierzchni płaskich, dbającą o nie z niezwykłą precyzją.[2]

Wygląd zewnętrzny

Krystyna była kobietą o białym kolorze skóry, niebieskich oczach i brązowych włosach. Miała zadbane brwi, a znad rozpromienionych ust niekiedy wyglądał ogolony wąs. Swoje grube cielsko konserwatorka powierzchni płaskich zwykła okrywać niebieską koszulą oraz jasnoniebieskim fartuchem, a dłonie chroniła żółtymi rękawicami wykonanymi z gumy. Na głowie nosiła z kolei czerwoną chustkę w białe kropki.

Po operacji dokonanej przez Burnera Neo-Krystyna była bardzo podobna do Grievousa, z tą różnicą, że jej naturalne części były ludzkie.[3]

Poza światem Gwiezdnych wojen

Kreacja postaci

Mimo że nie ma wysokiej rangi (jest sprzątaczką), to jest bardzo kompetentna i sumiennie wykonuje swoje powinności. Oprócz tego troszczy się o swoje podwładne, czemu dowodzi zakup kijów do mioteł z cortosisu. Krystyna to jest tragiczna postać.
— Henio z Tesco o Krystynie, 2 marca 2021

Postać Krystyny została stworzona na potrzebę serii Stacked Story i zadebiutowała w opowiadaniu Stacked Story II: Rozdział 7 autorstwa użytkownika Mustafar29. Początkowo jej rolę w rozdziale pełnił Mantrell Zhu, jednak w wyniku niezadowolenia społeczności tym faktem autor postanowił stworzyć postać Krystyny na jego miejsce.

Artykuł na wiki

25 lutego 2021 roku przedstawiono kandydaturę Krystyny na artykuł polecany na marzec 2021; sprzątaczce jednak nie udało się wygrać (22,2%). Oprócz niej w głosowaniu udział wzięli Darth Vader (Cezary 9999) (22,2%) i Międzydrzewie (55,6%).

Głosowanie Kontrkandydaci Wynik
Marzec 2021 Darth Vader (Cezary 9999)
Międzydrzewie
22,2% Nie.png

Ciekawostki

W momencie chwilę po zabiciu Krystyny narrator w rozdziale zwraca się o niej jako o mężczyźnie.

Pojawienia

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.