Star Wars Fanonpedia
Advertisement
Star Wars Fanonpedia
3223
strony
Autor:HickRatch
Fanon alternatywny
alternatywy
Poziom 1 (5 000+ bajtów)
por. Usani Hragga: Kapitanie, w naszym kierunku zbliżają się dwie eskadry myśliwców przypominających nasze stare Y-Wingi!
Załoga zwraca uwagę na panią porucznik w lekkiej panice. Kapitan podchodzi do sensora i zwraca uwagę na ich wygląd.
kap. Hyal Wismichig: Widziałem obrazki tych myśliwców od nasszych szpiegów. Nie ma żadnych obaw, żaden członek naszej załogi czy element konstrukcji nie ucierpi. Tylko nasze systemy elektroniczne.
Myśliwce wystrzeliwują sieci jonowe w kierunku fregaty.
— rozmowa między oficer okrętu noworepublikańskiego fregaty typu Valiant Esseles

TEM-4 Ionizer (Treckhayn - Ervik - Mundt[3] mark. 4 Ionizer, pieszczotliwie Temforion) — wyprodukowany przez Koensayr gwiezdny myśliwiec przeznaczony dla marynarki Sojuszu Północnego. Jego wyróżniającą się na tle innych pojazdów tego typu cechą są umieszczone na dziobie działka jonowe, które dezaktywowują okręty wroga bez uszkadzania jego załogi czy konstrukcji.

Historia[]

Temforiony zostały zaprojektowane i zbudowane w 27 ABY przez zakłady Koensayr jako duchowi następcy Y-Wingów na potrzeby potajemnie budowanych wojsk Sojuszu Północnego. Oficjalnie zostały zamówione jako maszyny dla Sił Bezpieczeństwa, by ukryć sekretne plany prezydenta Toldina Krotaana.

Po zakupie 6080 jednostek przeznaczonych dla wojska i rozpoczęciu użytku bojowego myśliwce brały udział w Operacji Strzała.

Początkowo temforiony przeznaczone były tylko do Marynarki Sojuszu Północnego. Choć niektórzy piraci i przemytnicy próbowali je skraść (jedną z tych prób podjął Krandt Stellargold), zazwyczaj płacili za to życiem. Po zniszczeniu planów Toldina Krotaana przez byłego prezydenta Sojuszu Mantrellusa Altakana, podobnie jak reszta floty, większość temforionów została zezłomowana i szprzedana. Ocalałe przeszły do funkcji policyjnych na terenach Sojuszu. Półświatek zaś mógł zrealizować to, o czym jeszcze kilka lat temu marzył ratując statki od wycofania ze służby albo naprawiając wraki.

Budowa[]

Ten ideowy następca Y-winga, jak on wyprodukowany przez firmę Koensayr, wyposażony jest w cztery umieszczone na skrzydłach silne działka jonowe, których połączona moc jest tak duża, że mogą jedną salwą unieszkodliwić myśliwiec czy frachtowiec. Większa formacja tych maszyn jest zaś w stanie zagrozić nawet dużym i silnie opancerzonym okrętom liniowym - zwłaszcza, że salwy z broni jonowej nie są powstrzymywane przez osłony energetyczne, a na dodatek zakłócają pracę systemów pokładowych atakowanego, w tym jego czujników oraz modułów obronnych. Ze względu na tę interferencję sam temforion początkowo nie mógł być wyposażony w zbyt silne tarcze, gdyż ich generatory zakłócały się wzajemnie z silnymi działkami jonowymi. Dopiero opracowanie odpornych na jony osłon typu MCover 508 przez sceptycznie nastawione do Nowej Republiki labolatorium Podebb Institute na Mon Calamari pozwoliło uniknąć tego szkodliwego zjawiska. Do obrony pozostał też dość silny pancerz oraz dwa działka laserowe w połączeniu z wysoką zwrotnością. Ionizer przenosi też dwie (albo cztery) ciężkie torpedy jonowe, które pozwalają na ataki powierzchniowe przeciw większym okrętom lub instalacjom orbitalnym, chociaż nie nadają się za bardzo przeciw mniejszym myśliwcom i mniejszym obiektom.

Myśliwiec TEM-4 Ionizer jest pilotowany przez jedną osobę i ma też gniazdo dla droida astromechanicznego. Zgodnie ze standardami epoki wyposażono go w hipernapęd oraz mocne silniki podświetlne, przez co może działać samodzielnie w dużym oddaleniu od bazy - zapasów pokładowych wystarcza mu na tydzień autonomiczności.

Warianty[]

Powstały dwa warianty temforionów. Różnica pomiędzy nimi opiera się głównie na

  • TEM-4IB - wariant z zwiększoną ilością torped z 2 do 4 i większym naciskiem na szybkość.
  • TEM-41F - wariant podstawowy, przeznaczony na obezwładnianie wrogich statków siećmi jonowymi.


Przypisy

  1. Takjon - potencjalne przeszkody pojawiające się podczas lotu nadprzestrzennego. Nazwa pochodzi od angielskiego Tachyon.
  2. W wypadku wariantu bombowego - 4.
  3. Skrót od nazwisk projektantów myśliwców TEM.