FANDOM


Autor: Cashao
Alternatywy
alternatywy
Pol
Artykuł polecany na październik 2018

Piąta bitwa o Crait to kluczowe starcie w trakcie wojny pierwszej koalicji antyferańskiej. Cang Pol, pomimo posiadania znacznie mniejszej liczby żołnierzy i statków, wygrał to starcie, używając wielu taktyk i manewrów. Z tego powodu zmiażdżył on główną wrogą armię, ale sam stracił licznych żołnierzy. Warto dodać, że bitwa ta była omawiane na wykładach w akademiach militarnych dziesiątki, a nawet setki lat po jej wydarzeniu.

Przyczyny

Po zwycięstwach Canga Pola nad księstwami welskimi i armią Xiboyi zwycięski generał został awansowany i ruszył, by zaatakować kolonie Królestwa Egzaru. Niestety wrogi dowódca floty Egzarskiej rozgromił wtórną flotę Canga, a w międzyczasie koalicja dokonała kontrataku, próbując odzyskać terytoria świeżo utracone na rzecz Dyrektury Feranu. Początkowo kontratak był skuteczny, większość armii ferańskich była w odwrocie i Dyrektura popadła w chaos. Wracający Cang Pol, widząc, że ma poparcie armii oraz że Dyrektura jest w chaosie, przejął władzę i mianował siebie Naczelnym Konsulem Feranu. Następnie postanowił rozgromić główne armie Pulushii (członka koalicji) koło tzw. Strefy Rajnu. Zatrzymał się koło Crait, aby uzupełnić zapasy i zwiększyć nieco swoją armię. Koalicjanci, widząc to, wysłali swoją główną armię, by przechwyciła wojska Canga Pola.

Przebieg

Pierwszy dzień

Wojska pulushiańskie wykorzystały zaskoczenie i w trakcie, gdy główna siła siła Canga była na powierzchni z nadprzestrzeni wyskoczyła znacząca flota pod dowództwem Generała Armii Marena Swarra. Impet natarcia wrogiej floty wydawał się niedozatrzymania. Generał Broni Cort Ohn zginął próbując zapobiec rozbiciu floty, ale jego śmierć nie poszła na marne, dał bowiem czas Cangowi na przylecenie na mostek drednota flagowego oraz wymyślenie nowej taktyki. Swarr wysłał wszystkie swe myśliwce i bombowce wysyłając je w formacji ataku falowego. Natarcie eskadr bombowców na flagowiec zostało całkowicie skontrowane wysłaniem oddziału odrzutowego Mureya Fane'a, który wykorzystując mobilność swej jednostki szybko zaczął pokonywać myśliwce wroga w centrum. Następnie na flankach w tym samym czasie dwa oddziały (po jednym na flankę) miały manewrami okrążającymi oraz atakami frontalnymi pokonywać wrogie fale. Tymi oddziałami dowodzili Mikai Nex i Yun Jiex.

Cang Pol zdawał się wygrywać, ale Swarr nakazał wycofać się myśliwcom do hangarów. Następnie otworzył ogień z dział swojego Mega-niszczyciela w kierunku floty Canga. Pol nakazał myśliwcom się rozproszyć, a oddziałowi Mureya wrócić na pokład drednota. Następnie większość energii jego floty poszła do osłon jego statków by zapobiec rozwaleniu jego okrętów, ale osłony w ekspresowym tempie zbliżały się do opadnięcia. Swarr nakazał admirałowi Adolfowi Radiusowi dokonać ataku 10 niszczycielami na flotę Canga Pola. W tym właśnie momencie Swarr odwrócił swą uwagę od myśliwców Yuna Jiexa i Mikaia Nexa. Myśliwce tego drugiego rozwaliły generatory osłon flagowca Radiusa, a Yun poświęcił się i wleciał w mostek tegoż okrętu zabijając tym samym Adolfa.

AtakDrednot

Atak bombowców na drednot Canga Pola.

Cang Pol nakazał odwrót całej floty. Na skutek ognia mega-niszczyciela jego cztery niszczyciele były znacznie uszkodzone. Strata dwóch generałów broni była bardzo dotkliwa. Koalicjanci przejęli dokonali desantu ze swych 8 niszczycieli na powierzchnię planety. Cang Pol ustawił swe siły w ogromnym forcie osłoniętym osłoną planetarną, aczkolwiek zmniejszoną na tyle by pasowała do osłaniania całej fortecy z wszystkich stron. Zwiększyło to tym samym znacznie jej efektywność i uniemożliwiło przełamanie przez działa Mega-niszczyciela.

Drugi dzień

Cang Pol wyładował całą swoją armię z okrętów. Następnie wysłał 2000 żołnierzy pod dowództwem kapitan Roz Zt'upd, żeby przekopać się podziemnymi drogami do wrogich niszczycieli zrobić trochę zamieszania oraz kupić czas dla Canga by miał możliwość opuszczenia osłon i wysłania swej floty na orbitę. W międzyczasie z nadprzestrzeni wyskoczył transport zaopatrzeniowy dla armii Pola, meganiszczyciel zaczął się obracać w kierunku tegoż transportu, bo miał działa tylko z przodu. Atak drednota Canga na tyły Mega-niszyczyciela zaskutkował uszkodzeniem znacznym tyłu flagowca pulushiańskiego. Jeden z transportowców był pusty i dokonał kolizji z mostkiem meganiszyczyciela niszcząc go tym samym.

W międzyczasie Murey Fane i Mikai Nex poprowadzili bezpośredni atak na pozycje zajęte przez niszyczyciele. Fane atakował północną część okrążenia, a Nex południową. Zamieszenie robione przez kapitan Roz Zt'upd zaskutkowało śmiercią kapitana północnego niszczyciela - Ica Netgoina, ale w trakcie tej dywersji kapitan Roz poległa poćwiartowana halabardą Netgoina.

Swarr

Maren Swarr chwilę przed śmiercią.

Początkowe natarcie zostało szybko wyhamowane, ale wtem Dez Faix wraz ze swymi elitarnymi żołnierzami przebił się przez obronę wschodniego niszczyciela przejmując go tym samym oraz zderzył nim się z południowym niszczycielem. W międzyczasie Davou Ton używając swych oddziałów znanych z tego, że były najlepszymi jednostkami w całej armii Canga Pola obszedł wschodnią pozycję wroga i zaatakował północną pozycję. Tym samym udało się zdobyć północny niszczyciel. Dez Faix próbował zdobyć południowy niszczyciel, ale zginął w trakcie szturmowania hangaru. Nex wykorzystał to i wykrzyknął "Żołnierze! Zabili nam generała! Pomścijcie go!". Po usłyszeniu tego okrzyku żołnierzy zaczęli walczyć dzielniej i zdobyli południowy niszczyciel.

W międzyczasie rdzeń sił Koalicji pod dowództwem Kata Kanedy'ego próbował zająć fortecę Canga, ale oddziały Fidana Bralka i Mateusha Shearskiego zatrzymały natarcie jego kilkudziesięciotysięcznej armii. Fidan dokonał samobójczej szarży ze swoim oddziałem, przebił się przez liczne linie wroga i zbliżył się do kwatery głównej Kanedy'ego. Kat wycofał się. Widząc to jego żołnierze koło niego też zaczynali się wycofywać, a za ich przykładem poszła cała jego armia. Nawet uśmiercenie Fidana nie zmieniło sytuacji. Kilkanaście tysięcy wycofujących się bezładnie żołnierzy Kanedy'ego zginęło na miejscu. Pułkownik Shearski nakazał start myśliwcom i zbombardowanie wrogich niszczycieli. Kanedy wszedł na pokład swego niszczyciela i zaczął przeformowywać szyk swych wojsk. Davou zauważył to i posłał swych 15 tysięcy elitarnych żołnierzy do ataku na niszczyciel zachodni Kanedy'ego. Ton wykorzystując żołnierzy z rakietnicami, plecakami odrzutowymi, podziemne przejścia i liczne inne triki zmusił Kanedy'ego do skupienia się na swej obronie. Na skutek tego wojska Koalicji były w totalnym odwrocie i zostały szybko zmasakrowane. Drednot Canga Pola dołączył wkrótce do walki i zniszczył ogniem ze swych dział trzy wrogie niszczyciele. Reszta wojsk uciekła pozostałymi niszczycielami. Pol nakazał pościg i tym samym znacznie uszkodził wycofujące się statki.

Skutki

Straty koalicji były kolosalne. Cang Pol tym samym odniósł absolutne zwycięstwo i inwazja na Strefę Rajnu po kilku mniejszych bitwach zakończyła się sukcesem. Koalicja się wkrótce rozpadła i podpisano traktat pokojowy, w którym uznano Canga za władcę Feranu.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.