FANDOM


Autor: Cashao
Alternatywy
alternatywy
Pol
Artykuł polecany na kwiecień 2019

 Pierwsza bitwa o Trix to bitwa wojny atrońsko-republikańskiej. W trakcie niej Atron pokazał, że pomimo posiadania mniejszych zasobów jest w stanie pokonywać liczniejsze wrogie armie bez problemu. Po przeprowadzeniu tej operacji Snik Trait próbował połączyć swe siły z Wunem Shouw w trakcie bitwy o mgławicę Yan, ale został rozbity przez ścigającego go Screama Ntrasa. Te dwa starcia znacząco wpłynęły na pogorszenie opinii o Traitie oraz polepszenie się pozycji Atronu.

Przyczyny

Po opublikowaniu deklaracji upadku Nowej Republiki Kylera Kaasa Konfederacja Atronu zaatakowała peryferyjny System Nakimo. Początkowo Naczelne Dowództwo Sił Nowej Republiki nie brało na poważnie Atronu, więc nie wysłano poważniejszego wsparcia do obrony Nakimo. Jednak gdy w ciągu zaledwie jednego dnia dwie trzecie systemu Nakimo zostały zdobyte, część Naczelnego Dowództwa doszło do wniosku, że sprawę Atronu trzeba "wziąć na poważnie" i rozwiązać jak najszybciej.  Zgodnie z danymi wywiadu stolica Konfederacji Atronu znajdowała się na planecie Trix.

Postanowiono, więc zaatakować tę planetę i zmusić Konfederację do wycofania znacznej części swych sił z systemu Nakimo w celu bronienia stolicy. Potem gdy Atron zmniejszy ilość swych sił w systemie Nakimo, miało dojść do kontroofensywy w podbitym systemie. Dowódcą grupy, która miała zaatakować Trix był generał broni Snik Trait.

Kyler Kaas przewidział, że Republikanie zaatakują Trix, więc wraz z Foundem zaczął przygotowywać się do obrony tejże planety. 

Przebieg

Jako iż planeta Trix była planetą znaną od niedawna, Nowa Republika posiadała bardzo niewiele danych na jej temat. Z tego powodu Snik przed desantem wysłał liczne sondy na powierzchnię planety. 

Snik po otrzymaniu informacji od sond wyruszył swą flotą w nadprzestrzeń w kierunku Trix. Ku jego zaskoczeniu Atron nie ustawił żadnych statków na orbicie Trix. Trait widząc nietypową sytuację zastosował podręcznikową taktykę, wylądował dwoma krążownikami na powierzchni planety i rozpoczął wyładowywanie swych wojsk. Następnie jego armia ruszyła w kierunku stolicy. Awangarda armii Republiki napotkała 4-tysięczny oddział piechoty pod dowództwem Founda broniący się w licznych bastionach. Snik nakazał droidom otoczyć i zdobyć wrogie fortyfikacje, a klonom ustawić się jako rezerwa dla armii droidów.  

Found widząc to wykorzystał to, że bastiony były otoczone licznymi minami jonowymi i zdetonował je, przez co wszystkie droidy zostały zdezaktywowane. Następnie nakazał żołnierzom dokonać szarży na trzykrotnie większe wojska klonów. Snik widząc to rozkazał swoim siłom w centrum wycofywać się średnim tempem, w celu zwabienia sił Atronu w pułapkę. Ku radości Traita wojska Atronu dalej parły naprzód. Zanim jednak udało mu się otoczyć wrogów, niespodziewanie jego lewa flanka została zaatakowana przez dwa pułki lansjerów pod dowództwem Yuana i Duna Xarów. Oddział Founda ruszył w kierunku lewej flanki i wkrótce cała lewa flanka przestała istnieć. Found połączył swe siły z lansjerami i zaczął wycofywać się w kierunku lasu, który znajdował się za nim. Trait wreszcie doszedł do wniosku, że przed nim są główne siły lądowe Atronu oraz, że nie można przepuścić okazji zniszczenia głównych sił jego wroga. Nie chciał też jednak ponosić dalej strat, więc nakazał dwóm krążownikom by poleciały nad las i zaczęły go bombardować. Za to Snik wraz ze swoją armią klonów ruszył w kierunku stolicy.  W tym samym czasie flota Atrońska w sile dwóch fregat wyszła z nadprzestrzeni i ruszyła w kierunku wywabionych (przez wycofującego się Founda) krążowników Republiki. Z fregat wyleciały 2 eskadry bombowców, które rozpoczęły bombardowanie krążowników. Fregaty atrońskie dołączyły się do ataku i oba krążowniki szturmowe zaczynały przegrywać. 

Atak Snika na stolicę też się nie udał. Gdy jego armia chciała przejść na skróty przez wąwóz na drodze stanął jej jeden żołnierz. Trait nakazał go zastrzelić, ale to się nie udało, bowiem ten człowiek okazał się być nie tylko użytkownikiem Mocy, ale i samym Kyler Kaasem - liderem Konfederacji Atrońskiej. Kyler zaszarżował w kierunku Armii Snika i zabijał wszystkich żołnierzy, którzy stali mu na drodze. Na nic się zdały próby użycia różnorakich formacji i trików. Kyler przetrwał każdą próba zabicia go. W międzyczasie oprócz zwykłego masakrowania wrogów Kaas realizował drugą taktykę - likwidowanie wrogich oficerów. Morale armii republikańskiej spadało. W połączeniu z tym, że ilość dowódców malała, a Kylera nie dało się uśmiercić, znaczna część armii Snika popadła w bałagan. Trait dostał wiadomość, że jego krążowniki "mocno obrywają", więc nakazał 1-tysięcznemu oddziałowi związać Kaasa walką i zatrzymać go, a w tym samym czasie większa część jego sił miała się wycofać do punktu spotkania z krążownikami i zostać na nie przetransportowana kanonierkami. 

Oddział zatrzymujący Kaasa popadł w całkowitą rozsypkę i dołączył do większej części sił zamiast zatrzymywać Kylera. Lider Atronu wykorzystał to i kontynuował pościg za armią Snika. Trait przetransportował część żołnierzy kanonierkami, ale w trakcie transportowania myśliwce Atronu atakowały kanonierki, a krążowniki szturmowe nie mogły bronić kanonierek, gdyż były zajęte bronieniem samych siebie. W międzyczasie oddział Founda zaatakował wycofującą się armię Traita. Straty wśród żołnierzy Republiki były wysokie. Snik transportował żołnierzy tylko na jeden krążownik, wiedząc, że drugi okręt już się rozsypuje. Trait po przetransportowaniu wszystkich żołnierzy nakazał odwrót. Atron zaczął koncentrować ataki na pierwszym krążowniku. Snik by zapobiec totalnym rozgromieniu jego armii użył drugiego krążownika jako zasłony przed ostrzałem. Republikanie wycofali się swym pierwszym krążownikiem, za to drugi okręt został zmiażdżony. 

Skutki

Krążownik Snika z powodu uszkodzenia silników nie mógł dolecieć do terenów kontrolowanych przez NR. Z tego powodu Trait poleciał do systemu Nakimo, gdzie wpadł w pułapkę i stracił kolejnych żołnierzy. Snik Trait został wkrótce zdegradowany do generała brygady. Oprócz rangi generała dywizji, Snik stracił też reputację i szacunek. Nowa Republika ponownie atakowała stolicę Atronu, ale kolejne próby były niezbyt owocne w skutkach. Warto dodać, że Atron nie wysłał ani jednego żołnierza z armii bedącej w systemie Nakimo na Trix w trakcie pierwszej bitwy o Trix. Republika nie zrealizowała żadnego ze swych celów w trakcie tej bitwy.  

Warty odnotowania jest fakt, że armia Atronu zdobyła 20 tysięcy droidów, które potem zostały przeprogramowane i zmodyfikowane. Te 20 tysięcy stanowiło zalążek Armii Trix - jednej z atrońskich armii polowych, która potem odegrała ważną rolę w trakcie wojny

Ciekawostki

  • Ten artykuł był aż trzy razy kandydatem na artykuł polecany (grudzień 2018, luty 2019, marzec 2019), jednak nie udało mu się zostać artykułem polecanym zarówno w grudniu, jak i w lutym.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.