FANDOM


Autor: Mustafar29
Kanon
kanon
Pol
Artykuł polecany na lipiec 2020

W sercu Jedi spoczywa jego siła. Słowa skierowane przez głos Kanana Jarrussa do Rey[9]

Sodalicja Jedi, znana także jako Organizacja Jedi, była ruchem łączącym w sobie cechy zakonu i grupy religijnej, założonym przez Rey Skywalker w czasach poprzedzonych bitwą o Exegol i ostatecznym zniszczeniem Sithów. Sodalicja nie posiadała władzy centralnej, zamiast tego skupiając się w niezależnych od siebie jednostkach rozproszonych po galaktyce, zwanych zborami, spośród których najważniejszą rolę odgrywały zbór Ahch-To i zbór Stacji Stołecznej.

Historia Edytuj

Nauki Rey Skywalker Edytuj

To na tej planecie Rey Skywalker przekazała swoją wiedzę pierwszemu zborowi i […] to ta planeta stanowiła ostoję ich religii. Gial Dameron o Ahch-To[1]

Rey na Tatooine

Rey przekazała nauki Luke'a i Lei Skywalkerów.

Rey Skywalker przekazała swoją wiedzę na temat Mocy swojemu przyjacielowi Finnowi oraz innym osobom na Ahch-To, co dało podwaliny pod istnienie organizacji skomponowanej z niezależnych od siebie zborów rozsianych po galaktyce[1]. Rozpoczęto proces rekrutacji, tak że jednym z nowo przyjętych niebawem stał się Temiri Blagg[2], którego treningu podjął się Finn[10]. Tak jak Rey przewodziła zborowi Ahch-To, tak on – zborowi Stacji Społecznej, najściślej kooperującym z przywództwem Unii Galaktycznej[1]. Finn w międzyczasie zawarł związek małżeński z Rose Tico[2].

W pewnym momencie na Jedi wyszkoleni zostali Barberre[1], Lamma[5], Latiholt[2], Norh Ma'Ken[8], Lummy Ra[6] i Xittor[6]. Ten ostatni w pewnym momencie został przeniesiony ze zboru Stacji Stołecznej do pierwszej świątyni Jedi na Ahch-To, na co wpływ miała Ra, która jakiś czas później wdała się w romans z posłem Corneath[11]. Temiri Blagg natomiast, zostawszy mistrzem, podjął się treningu padawana Jaa Kassy[2].

Komplikacje Edytuj

To Sodalicja przekazała ci wiedzę o Mocy […]. Bez niej nie zdawałabyś sobie nawet sprawy z jej „ponadczasowości”. Temiri Blagg do Barberre, która opuściła Sodalicję[12]

W 51 ABY Jacen Skywalker, syn Rey szkolony na Jedi, zdradził[3], a jego dwunastoletni brat Leon zaginął, podczas gdy w rzeczywistości trafił pod opiekę Warda, farmera z Lah'mu[7]. Sama Rey odeszła od zakonu w 53 ABY[2] i została poddana ostracyzmowi, tak że miejsce zajęła Barberre[1]. W 56 ABY miejsce miała katastrofa Ahch-To, która doprowadziła do końca istnienie miejsce zboru[1]; dzień przedtem natomiast Xittor przeszedł na ciemną stroną Mocy[12], a Barberre odeszła z Sodalicji, tym samym przeżywając[8], i osiedliła się na Lah'mu[12].

Przesłuchiwany Leon

Leon Skywalker w czasie przesłuchiwania

Tragedia skłoniła władze Unii do przeprowadzenia rzetelnej inwestygacji, w ramach którego Poe Dameron, Komisarz Galaktyczny, wysłał trzech pilotów – Giala Damerona, Alliego i Benensona – z sekretną misją na Lah'mu, gdzie miejscowy farmer deklarował posiadanie wskazówki mogącej dostarczyć bardziej szczegółowe informacje[1]. Wszyscy piloci jednak zginęli w czasie abordażu użytkownika ciemnej strony Mocy Xittora; Finn obiecał wtedy wysłać Jedi celem bliższego przyjrzenia się sprawie[6].

Tymi Jedi byli Latiholt, Temiri Blagg i padawan tego drugiego, Jaa Kassa[2]. Pierwszy z nich jednak zginął, zamordowany w czasie pojedynku na Lah'mu z Xittorem[11], a pozostałym pospieszyła mieszkająca w pobliskiej ziemiance Barberre[12]. W czasie misji Jedi nie dotarli do farmera, jako że ten zmarł[13], jednak zlokalizowali Leona Skywalkera, pozostającego pod jego opieką, i wzięli go ze sobą do zboru[7], gdzie przeprowadzono dodatkowe badania[4] potwierdzające jego pokrewieństwo z Rey[14], co rzuciło nowe światło na wydarzenia sprzed pięciolecia[14].

Struktura Edytuj

Jedi odeszli od struktury zakonu. Władza Barberre ograniczała się tylko do zboru Ahch-To, a to zbór Stacji Społecznej gra pierwsze skrzypce. Ally[1]

Odejście od formy zakonu z władzą centralną skutkowało zwiększeniem roli lokalnych zborów, jednak nie powstrzymało nadrzędnej roli tych z Ahch-To i Stacji Centralnej[1]. Jedi poprzysięgli sobie nie wdawać się w spory polityczne, lecz w 56 ABY zdarzyło im się nie respektować tej zasady[6]

Zasady Edytuj

Xittor był czynnikiem pieczętującym moje odejście. Już od dawna nie wierzyłam była w tę mityczną moc Sodalicji. Barberre o swoim odejściu[12]

W przeciwieństwie do Zakonu Jedi z czasów poprzedzających proklamację Imperium Galaktycznego członkowie Sodalicji Jedi mogli angażować się w relacje romantyczne, a w szeregi zborów Jedi przyjmowano także osoby niewrażliwe na Moc.[2]

Lokacja Edytuj

Z powodu braku władzy centralnej Sodalicja Jedi nie posiadała głównej siedziby, jednak ze względu na nieformalne zwierzchnictwo zborów z Ahch-To i Stacji Centralnej to pierwsza świątynia Jedi i Stacja Stołeczna stanowiły główną kwaterę.[1]

Rangi i stopnie Edytuj

Trening

Temiri Blagg w czasie treningu

Jako iż Rey Skywalker zdecydowała się rekrutować także osoby dorosłe, Sodalicja Jedi w większości zborów przewidywała dwie drogi awansu.

 • Padawan/Padawanka – padawanem była osoba przechodząca trening indywidualny pod nadzorem jednego mistrza.
 • Rycerz Jedi – rangę rycerza przyznawano osobom po mianowaniu na Jedi.
 • Starszy rycerz Jedi – starszym rycerzem określano rycerza po wyszkoleniu co najmniej jednego padawana lub odpowiadającego za trening zbiorowy.
 • Mistrz/Mistrzyni Jedi – mistrzem Jedi był każdy jeden spośród rycerzy odpowiedzialnych za zbór; jeden z mistrzów był uznawany za przywódcę.

Aplikowano także następujące określenia:

 • Rekrut – rekrutem była osoba świeżo po rekrutacji, której podatność na Moc i sam trening była obiektem starannej egzaminacji.
 • Adept/Adeptka – adeptem była osoba poddawana treningowi zbiorowemu najpóźniej do 12. roku życia, przy czym rangę tę nadawano jedynie osobom rozpoczynającym trening od wczesnej adolescencji.

Symbolika Edytuj

Ikonę Sodalicji Jedi stanowiła przerobiona mozaika przedstawiająca pierwszego Jedi, tak by implikowała tylko jasną stronę Mocy, a nie balans.

Poza światem Gwiezdnych wojen Edytuj

Sodalicja Jedi została stworzona na potrzebę Rebirth of the Cloned (2020), fanfiction kreowanego na 10. część Gwiezdnych wojen.

Pojawienia Edytuj

Przypisy

 1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 1,16 1,17 1,18 Rebirth of the Cloned: Rozdział I
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 2,8 2,9 Rebirth of the Cloned: Rozdział III
 3. 3,0 3,1 3,2 Rebirth of the Cloned: Prolog
 4. 4,0 4,1 4,2 Rebirth of the Cloned: Rozdział XI
 5. 5,0 5,1 Rebirth of the Cloned: Rozdział IV
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 Rebirth of the Cloned: Rozdział II
 7. 7,0 7,1 7,2 Rebirth of the Cloned: Rozdział X
 8. 8,0 8,1 8,2 Rebirth of the Cloned: Rozdział VI
 9. Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie
 10. Rebirth of the Cloned: Rozdział VIII
 11. 11,0 11,1 Rebirth of the Cloned: Rozdział V
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 12,4 Rebirth of the Cloned: Rozdział VII
 13. Rebirth of the Cloned: Rozdział IX
 14. 14,0 14,1 Rebirth of the Cloned: Rozdział XII
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.