FANDOM


Autor: Mustafar29

To Sodalicja przekazała ci wiedzę o Mocy […]. Bez niej nie zdawałabyś sobie nawet sprawy z jej „ponadczasowości”. Temiri Blagg do Barberre, która opuściła Sodalicję.[9][Tłumaczenie 1]

Sodalicja Jedi, znana także jako Organizacja Jedi, była ruchem łączącym w sobie cechy zakonu i grupy religijnej, założonym przez Rey Skywalker w czasach poprzedzonych bitwą o Exegol i ostatecznym zniszczeniem Sithów. Sodalicja nie posiadała władzy centralnej, zamiast tego skupiając się w niezależnych od siebie jednostkach rozproszonych po galaktyce, zwanych zborami, spośród których najważniejszą rolę odgrywały zbór Ahch-To i zbór Stacji Stołecznej.

Historia Edytuj

Nauki Rey Skywalker Edytuj

To na tej planecie Rey Skywalker przekazała swoją wiedzę pierwszemu zborowi i […] to ta planeta stanowiła ostoję ich religii. Gial Dameron o Ahch-To.[1][Tłumaczenie 2]

Rey Skywalker przekazała swoją wiedzę na temat Mocy swojemu przyjacielowi Finnowi oraz innym osobom na Ahch-To, co dało podwaliny pod istnienie organizacji skomponowanej z niezależnych od siebie zborów rozsianych po galaktyce[1]. Rozpoczęto proces rekrutacji, tak że jednym z nowo przyjętych niebawem stał się Temiri Blagg[2], którego treningu podjął się Finn[10]. Tak jak Rey przewodziła zborowi Ahch-To, tak on – zborowi Stacji Społecznej, najściślej kooperującym z przywództwem Unii Galaktycznej[1]. Finn w międzyczasie zawarł związek małżeński z Rose Tico[2].

W pewnym momencie na Jedi wyszkoleni zostali Barberre[1], Lamma[5], Latiholt[2], Norh Ma'Ken[8], Lummy Ra[6] i Xittor[6]. Ten ostatni w pewnym momencie został przeniesiony ze zboru Stacji Stołecznej do pierwszej świątyni Jedi na Ahch-To, na co wpływ miała Ra, która jakiś czas później wdała się w romans z posłem Corneath[11]. Temiri Blagg natomiast, zostawszy mistrzem, podjął się treningu padawana Jaa Kassy[2].

Komplikacje Edytuj

Xittor był czynnikiem pieczętującym moje odejście. Już od dawna nie wierzyłam była w tę mityczną moc Sodalicji. Barberre o swoim odejściu.[9][Tłumaczenie 3]

Barberre

Barberre była mistrzynią Jedi i przywódczynią zboru Ahch-To.

W 51 ABY Jacen Skywalker, syn Rey szkolony na Jedi, zdradził[3], a jego dwunastoletni brat Leon zaginął, podczas gdy w rzeczywistości trafił pod opiekę Warda, farmera z Lah'mu[7]. Sama Rey odeszła od zakonu w 53 ABY[2] i została poddana ostracyzmowi, tak że miejsce zajęła Barberre[1]. W 56 ABY miejsce miała katastrofa Ahch-To, która doprowadziła do końca istnienie miejsce zboru[1]; dzień przedtem natomiast Xittor przeszedł na ciemną stroną Mocy[9], a Barberre odeszła z Sodalicji, tym samym przeżywając[8], i osiedliła się na Lah'mu[9].

Tragedia skłoniła władze Unii do przeprowadzenia rzetelnej inwestygacji, w ramach którego Poe Dameron, Komisarz Galaktyczny, wysłał trzech pilotów – Giala Damerona, Alliego i Benensona – z sekretną misją na Lah'mu, gdzie miejscowy farmer deklarował posiadanie wskazówki mogącej dostarczyć bardziej szczegółowe informacje[1]. Wszyscy piloci jednak zginęli w czasie abordażu użytkownika ciemnej strony Mocy Xittora; Finn obiecał wtedy wysłać Jedi celem bliższego przyjrzenia się sprawie[6].

Tymi Jedi byli Latiholt, Temiri Blagg i padawan tego drugiego, Jaa Kassa[2]. Pierwszy z nich jednak zginął, zamordowany w czasie pojedynku na Lah'mu z Xittorem[11], a pozostałym pospieszyła mieszkająca w pobliskiej ziemiance Barberre[9]. W czasie misji Jedi nie dotarli do farmera, jako że ten zmarł[12], jednak zlokalizowali Leona Skywalkera, pozostającego pod jego opieką, i wzięli go ze sobą do zboru[7], gdzie przeprowadzono dodatkowe badania[4].

Struktura Edytuj

Jedi odeszli od struktury zakonu. Władza Barberre ograniczała się tylko do zboru Ahch-To, a to zbór Stacji Społecznej gra pierwsze skrzypce. Ally.[1][Tłumaczenie 4]

Odejście od formy zakonu z władzą centralną skutkowało zwiększeniem roli lokalnych zborów, jednak nie powstrzymało nadrzędnej roli tych z Ahch-To i Stacji Centralnej[1]. Jedi poprzysięgli sobie nie wdawać się w spory polityczne, lecz w 56 ABY zdarzyło im się nie respektować tej zasady[6]

Zasady Edytuj

W przeciwieństwie do Zakonu Jedi z czasów poprzedzających proklamację Imperium Galaktycznego członkowie Sodalicji Jedi mogli angażować się w relacje romantyczne, a w szeregi zborów Jedi przyjmowano także osoby niewrażliwe na Moc.[2]

Lokacja Edytuj

Z powodu braku władzy centralnej Sodalicja Jedi nie posiadała głównej siedziby, jednak ze względu na nieformalne zwierzchnictwo zborów z Ahch-To i Stacji Centralnej to pierwsza świątynia Jedi i Stacja Stołeczna stanowiły główną kwaterę.[1]

Rangi Edytuj

Trening

Temiri Blagg w czasie treningu.

Jako iż Rey Skywalker zdecydowała się rekrutować także osoby dorosłe, Sodalicja Jedi w większości zborów przewidywała dwie drogi awansu.

  • Rekrut – rekrutem była osoba świeżo po rekrutacji, której podatność na Moc i sam trening była obiektem starannej egzaminacji.
  • Adept/Adeptka – adeptem była osoba poddawana treningowi zbiorowemu najpóźniej do 12. roku życia, przy czym rangę tę nadawano jedynie osobom rozpoczynającym trening od wczesnej adolescencji.
  • Padawan/Padawanka – padawanem była osoba przechodząca trening indywidualny pod nadzorem jednego mistrza.
  • Rycerz Jedi – rangę rycerza przyznawano osobom po mianowaniu na Jedi.
  • Starszy rycerz Jedi – starszym rycerzem określano rycerza po wyszkoleniu co najmniej jednego padawana lub odpowiadającego za trening zbiorowy.
  • Mistrz/Mistrzyni Jedi – mistrzem Jedi był każdy jeden spośród rycerzy odpowiedzialnych za zbór; jeden z mistrzów był uznawany za przywódcę.

Symbolika Edytuj

Ikonę Sodalicji Jedi stanowiła przerobiona mozaika przedstawiająca pierwszego Jedi, tak by implikowała tylko jasną stronę Mocy, a nie balans.

Poza światem Gwiezdnych wojen Edytuj

Sodalicja Jedi została stworzona na potrzebę Rebirth of the Cloned (2020), fanfiction kreowanego na 10. część Gwiezdnych wojen.

Pojawienia Edytuj

Przypisy

Tłumaczenia

  1. It was the Sodality that passed on the knowledge on the Force to you, otherwise you wouldn't have realized its timelessness.
  2. It was that planet that Rey Skywalker passed her knowledge to the first congregation on, and that was the anchor of their religion.
  3. Xittor was the one eventual factor sealing my withdrawal. No longer had I believed in that mystical power of the Sodality for years.
  4. But the Jedi gave up on an order's structure. Barberre's authority was restricted to the Ahch-To congregation, while the Capital Station congregation plays the first fiddle.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.