Strona Star Wars Fanonpedii
Strona Star Wars Fanonpedii

O nasHistoriaPolityka społecznościLogoAdministratorzyFanonpedyściWyróżnianie artykułów (Artykuł polecany | Artykuł Roku)PoradnikDiscord

Przez ponad cztery lata swojego istnienia Star Wars Fanonpedia zgromadziła wiele zasad oraz standardów edycyjnych. Zdajemy sobie sprawę, że Polityka społeczności, choć stanowi ich zbiór, nie zawsze ułatwia sprawę, jeżeli chodzi o edycję, a zwłaszcza jej początki. Ten poradnik powstał, aby zarówno Tobie, jak i wszystkim użytkownikom po Tobie pomóc w stawianiu pierwszych kroków na naszej wspólnej wiki.

Wybór edytora (sekcja otwarta)

Możesz przetestować edytor źródłowy także w taki sposób.

Fandom oferuje swojej społeczności aż trzy rodzaje edytora i wszystkie z nich wspiera, na bieżąco aktualizując, jednak Star Wars Fanonpedia korzysta tylko z dwóch. Jako domyślny ustawiony jest tzw. VisualEditor, od którego zaczyna większość z początkujących użytkowników, w tym także fanonpedystów. I choć wygląda on bardzo przejrzyście, zmiany wprowadzane za jego pomocą burzą estetykę. Dlatego na wiki rekomendowany jest tzw. edytor źródłowy.

Zmiana domyślnego edytora możliwa jest w ustawieniach, w sekcji „Edycja”. Chociaż administracja Star Wars Fanonpedii rekomenduje edytor źródłowy (m.in. z powodu niszczenia struktur wikitekstu przez VisualEditor, w dalszej części artykułu możesz samodzielnie wybrać, na którą metodę decydujesz się Ty.

[Zamknij tę sekcję]

Szablon:Autor (sekcja otwarta)

Infoboksy (sekcja otwarta)

Treść artykułu (sekcja otwarta)

Kategoryzacja (sekcja otwarta)

Kateogry.gif
Pamiętaj, że każdy artykuł musi zawierać odpowiednie kategorie, aby ułatwić czytelnikom nawigacje po stronie. Metody wstawiania kategorii zamieszczono pod dwiema poniższymi sekcjami.

Kategorie główne

Wiele infoboksów ma wbudowany parametr theme, który zmienia kolorystykę tabelki w zależności od przynależności danego bohatera. Jednak mało kto wie, że zastosowanie to ma także drugą funkcję, mianowicie wyręczenie Cię w ręcznym kategoryzowaniu strony.

W parametrze theme możesz wpisać:

W przypadku, w którym do biografii Twojej postaci pasuje kilka punktów z powyższych, w infoboksie wpisujesz słowo-klucz, który według Ciebie najbardziej do niej pasuje. Pozostałe kategorie, które nie zostały wygenerowane, musisz wpisać ręcznie na końcu artykułu.

Oprócz powyższych w artykułach o postaciach wstawiamy także kategorie dotyczące ras innych niż ludzie. Dotyczy to jednak tylko ras oficjalnych, nie wymyślonych przez Ciebie – takie możesz umieścić w kategoriach swojego fanonu.

Nie ma sensu tworzyć osobnych kategorii głównych dla Jedi czy Sithów, lojalistów Republiki czy Imperium, ponieważ w fanonie, jak to w fanonie, organizacji takich może się namnożyć.

Jeżeli chodzi o artykuły innego rodzaju niż postaci, stosowną kategorię na pewno odnajdziesz w drzewku. Pamiętaj jednak, aby zawsze stosować kategorię najniższej gałązki – to znaczy, że jeżeli kategoria X znajduje się w kategorii Y, nie umieszczasz zarówno kategorii X, jak i Y, a jedynie kategorię X.

Kategorie fanonu

Najpierw musisz nazwać swój fanon. Załóżmy, że zdecydowałeś się na nazwę Przykładowy fanon.

Kiedy wejdziesz na stronę tej kategorii (https://gwfanon.wikia.com/wiki/Kategoria:Przykładowy_fanon ), umieść ją w kategorii Kategoria:Twórczość według fanonów.

Teraz wszystkie swoje artykuły możesz umieszczać w kategorii Przykładowy fanon, jednak jeżeli chcesz zachować większy porządek, możesz utworzyć podkategorie swojego fanonu, na przykład Kategoria:Przykładowy fanon/Postaci. Zamiast kategoryzować podstrony kategorii fanonu, wystarczy, że umieścisz tam Szablon:Cat, który zrobi to za Ciebie. Tak więc w https://gwfanon.wikia.com/wiki/Kategoria:Przykładowy_fanon/Postaci?action=edit (chodzi tu o tryb źródłowy!) wpisujesz tylko {{Cat}} i niczym się nie przejmujesz.

Wstawianie kategorii

Edytor wizualny.

Edytor źródłowy.

[Zamknij tę sekcję]
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.