Star Wars Fanonpedia

💥┃Wymyślaj własne historie STAR WARS!
Twórz własne artykuły i zdobywaj punkty osiągnięć
UTWÓRZ STRONĘ

CZYTAJ WIĘCEJ

Star Wars Fanonpedia
Advertisement
Strona Star Wars Fanonpedii
Wiki-wordmark.png

Przez ponad sześć swojego istnienia Star Wars Fanonpedia zgromadziła wiele zasad oraz standardów edycyjnych. Zdajemy sobie sprawę, że Polityka społeczności, choć stanowi ich zbiór, nie zawsze ułatwia sprawę, jeżeli chodzi o edycję, a zwłaszcza jej początki. Ten poradnik powstał, aby zarówno Tobie, jak i wszystkim użytkownikom po Tobie pomóc w stawianiu pierwszych kroków na naszej wspólnej wiki.

Jeśli masz jakieś pytania, koniecznie zapoznaj się z naszym FAQ!

Tworzenie artykułów

Klasyczne artykuły

Na początku zaznaczyć, że każdy artykuł musi zawierać:

Artykuł może, ale nie musi zawierać także:

Specjalne artykuły

Artykuły specjalne to te umieszczane w osobnej przestrzeni nazw, tak że ich układ i zawartość mogą się różnić. Do specjalnych rodzajów artykułów należą opowiadania, gry, galerie i cytaty. Ich tworzenie nie powinno być kłopotliwe – po prostu wejdź w tę stronę, a potem będziesz instruowany odpowiednio na bieżąco.

Szablon:Autor

Szablon:Autor jest niezbędnym elementem każdego artykułu i z tego względu należy go stosować niemalże wszędzie. W edytorze wizualnym wstawia się go za pomocą sekwencji „Wstaw” → „Szablon” → „Autor”. Twoim oczom powinien ukazać się teraz formularz. Aby szablon został wstawiony poprawnie, powinieneś wpisać swój nick w wyznaczonym polu.

Zapewne zauważyłeś, że w gotowym już szablonie tuż po Twoim nicku wyświetla się ikonka Alternatywy.png. To dlatego, że każdy artykuł w domyśle oznaczany jest jako alternatywny względem świata Gwiezdnych wojen. Jeżeli jednak Twój artykuł jest zgodny z kanonem lub Legendami, wystarczy, że przy wpisywaniu nicku klikniesz w „Dodaj więcej informacji” (patrz: Slajd 3 po prawej) i wybierzesz „Linia kanoniczna”, a następnie w odpowiednim polu wpiszesz kanon. Odtąd wyświetlaną ikonką będzie Kanon.png. Szablon:Autor ma jeszcze wiele innych parametrów, które zapewne poznasz w miarę tworzenia fanonu. Wszystkie szegółowo opisano na jego stronie, jednak w żadnym wypadku nie musisz teraz o nich czytać.

Infoboksy

Klinknij „Wstaw” → „Szablon

Infoboksy to specjalny rodzaj tabelek umieszczanych po prawej stronie artykułu. Ich zadaniem jest krótkie omówienie najważniejsze treści artykułu w oparciu o gotowe parametry. Liczba infoboksów obsługiwanych przez Star Wars Fanonpedię wynosi 46.

Infoboksy dodaje się poprzez wybranie opcji „Wstaw” oraz kliknięcie w „Infoboks”. Gdy Twoim oczom ukaże się katalog, wybierz jedną z dostępnych tabelek i uzupełnij ją.

Pomocne narzędzia

 • wstawianie listy – aby wypunktować informacje zawarte w jednym parametrze, każdy kolejny punkt należy zacząć znakiem * , a poszczególne punkty – oddzielić enterem.
 • wstawianie linku – aby wstawić link, nazwę linkowanego artykułu należy wpisać pomiędzy znaki [[ ]]. Można skorzystać również z opcji zmiany wyświetlanego tekstu ([[Nazwa strony|Wyświetlana nazwa]]).
 • wstawianie odnośnika dawniej – aby wstawić odnośnik dawniej, należy umieścić {{Dawniej}}. Żeby adekwatnie wstawić jakikolwiek tekst, zrób to {{S|w ten sposób}}.
Kilka uwag
 • Każdy parametr rozpoczynaj wielką literą (kobieta → Kobieta).
 • Podawaj dokładny kolor skóry, a nie jej odcień (Jasna → Biała).
 • Podawaj kolory w odniesieniu do części ciała (Kolor skóry: Biały → Kolor skóry: Biała).
 • Linkuj do dat (21 ABY → [[21 ABY]]).
Motywy kolorystyczne

W niektórych infoboksach istnieje możliwość ustawienia specjalnego motywu kolorystycznego. Generują je następujące słowa-klucze:

 • jasna strona
 • ciemna strona
 • republika
 • monarchia
 • rebelia
 • neutralna

Uwagi:

 • Można wybrać maksymalnie jeden motyw kolorystyczny.
 • Motyw kolorystyczny automatycznie dodaje kategorię, czyli jeżeli wybrałeś motyw ciemna strona, Twój artykuł zostanie umieszczony w kategorii Użytkownicy ciemnej strony Mocy
 • …ale jako że można wstawić tylko jeden motyw, może zaistnieć potrzeba wstawienia innej kategorii, ale tym razem ręcznie, np. Lojaliści państw monarchicznych.

Obrazki

Jak znaleźć formularz?

Przesyłanie pliku do trudnych nie należy – po prostu wejdź w formularz, jak to przedstawiono w animacji po prawej. Wypełnij opis, uzupełniając odpowiednio:
 • Opis — w paru słowach opisz grafikę, jeśli chcesz.
 • Autor — podaj autora pliku, jeżeli go znasz (wpisz swój nick, jeżeli sam jesteś autorem).
 • Źródło — podaj link prowadzący do strony, z której wziąłeś obrazek, lub pomiń, jeżeli sam go zrobiłeś.
 • Warunek — uzupełnij, jeżeli autor ma jakieś konkretne warunki dot. opublikowania jego pliku, lub pomiń.

Pominięte parametry pozostaw puste.

Pamiętaj o załączeniu autora strony i KONIECZNIE WYBIERZ LICENCJĘ 😊 poniżej pola opisu!

Kategoryzacja

Kategorie ogólne

Kategorie służą po to, aby strukturyzować całą zawartość wiki i ułatwić szybsze odnajdywanie poszczególnych artykułów. Przykład? Proszę bardzo! Czytałeś artykuł o jakimś łowcy nagród i się wciągnąłeś, ale nie pamiętasz, jak się nazywał? Wchodzisz w kategorię PostaciPostaci według profesjiŁowcy nagród. Czytałeś artykuł o Twi'lekance, ale nie pamiętasz jej nazwiska? Wchodzisz w kategorię PostaciPostaci według rasTwi'lekowie. W ten sposób jesteś w stanie osiągnąć dosłownie każdy artykuł na naszej wiki, dlatego tak ważne jest stosowanie kategorii w myśl tego wzoru.

Wszystkie kategorie, które przydadzą Ci się przy tworzeniu klasycznego artykułu, znajdziesz w Świat Gwiezdnych wojen. Załóżmy, że tworzysz artykuł o Sokole Millennium. Wiesz już, co robić? Po prostu wejdź w kategorię Pojazdy i maszyny, potem w Statki kosmiczne, a na koniec – w przypadku Sokoła – we Frachtowce. To jest kategoria, której szukasz!

UWAGA! Pamiętaj, żeby umieścić artykuł tylko w kategorii najniższego szczebla, tzn. jeżeli wybrałeś kategorię Frachtowce, nie dodawaj kategorii Statki kosmiczne – kategoria Frachtowce już przecież do niej należy, zatem takie dublowanie wprowadziłoby niepotrzebny chaos, co nie?

Jeżeli nie znajdziesz kategorii pasującej do swojego artykułu, po prostu opublikuj go bez kategorii, a następnie udaj się do administracji. To zawsze bezpieczniejsza opcja.

Kategorie fanonu

Jednak zdajemy sobie sprawę, że tak generalne kategorie nie wystarczą! Dlatego praktykujemy też formę tworzenia kategorii według nazw fanonu. Na potrzebę tego artykułu załóżmy, że Twoja seria nazywa się Reksio. Utwórz więc kategorię Reksio i umieść w niej kategorię Twórczość według fanonów. Kategorię Reksio możesz odtąd dodawać do swoich artykułów do woli!

Chociaż z drugiej strony, jeżeli chciałbyś zachować większy porządek, możesz potworzyć kategorie tematyczne, np. Reksio/Postaci albo Reksio/Członkowie zakonu kur. Wtedy w tych podkategoriach umieść po prostu Szablon:Cat, który całą robotę wykona za Ciebie.

Pozostałe elementy

Podstawowe informacje

Przydatne szablony
Cenzura Ocenzuruj brzydkie słowo
Cytat Wstaw cytat/dialog do artykułu
Dialog
Napisy Wstaw napisy początkowe opowiadania
Scrollbox Wstaw tekst przewijany
Zawartość Wstaw listę elementów świata przedstawionego
Zobacz Wstaw nagłówek Zobacz też

Na początek mamy dla Ciebie kilka kluczowych zasad:

 • Historię mają przedmioty i droidy. Postaci mają biografię. Tak więc w artykule o postaci sekcję nazwij Biografia, a nie historia.
 • Pisanie zacznij od wstępniaka. Nie zaczynaj strony od nagłówka. Jeżeli we wstępniaku padnie tytuł strony (dajmy na to, Anakin Skywalker to wybraniec Mocy i Jedi…), daj go w pogrubieniu (Anakin Skywalker to wybraniec Mocy i Jedi…).
 • Spis nagłówków wyświetli się automatycznie, jeżeli liczba sekcji w artykule przekroczy 3.

W czasie pisania artykułu możesz korzystać z szerokiego grona szablonów. Szablony to swojego rodzaju „banery” nadające stronie bardziej przejrzysty wygląd. Szablonami są także Szablon:Autor i infoboksy, jednak oprócz nich na naszej wiki jest ich zasadniczo sporo. Te najczęściej wykorzystywane zaznaczono w tabelce po lewej.

Linkowanie do Biblioteki Ossus

Jako wiki dotycząca fanonu z oczywistych względów nie posiadamy artykułów na temat kanonicznych postaci, jednak jeżeli w swoim artykule chciałbyś zawrzeć link do takiego, możesz to zrobić, używając sekwencji „Wstaw” → „Szablon” → „O”.

Twoją uwagę przykuł zapewne parametr „Wyświetlany tekst”. Jest on o tyle pomocny, że pozwala na zmianę wyświetlanego tekstu, co sprawdza się m.in. w odmianie przez przypadki. Jeżeli wyświetlany tekst ma być taki sam jak nazwa artykułu, parametr po prostu pozostaw pusty.

Przypisy

Niestety z przyczyn od nas niezależnych przypisy wstawiać można jedynie za pomocą edytora klasycznego. Żeby wyemitować odnośnik, należy wpisać <ref>Przykładowy tekst</ref>, a na końcu artykułu umieścić {{Przypisy}} – żeby odnośnik miał gdzie odsyłać.

Jeżeli chciałbyś dać jeden przypis do dwóch informacji, istnieje możliwość nazwania go. Wtedy, gdy wstawiasz go pierwszy raz, wpisujesz <ref name="Przykładowa nazwa">Przykładowy tekst</ref>, a za drugim i kolejnym razem – <ref name="Przykładowa nazwa" />.
Advertisement