Star Wars Fanonpedia

💪 Starcie gigantek trwa!
Oddaj głos na swoją faworytkę

CZYTAJ WIĘCEJ

Star Wars Fanonpedia
Advertisement

32px-Ikona.png Ten użytkownik jest biurokratą Star Wars Fanonpedii.
40px-Discord.png ID tego użytkownika na Discordzie to #4307.
32px-Ossus.png Ten użytkownik jest archiwistą Biblioteki Ossus.
32px-M%C4%99%C5%BCczyzna.png Ten użytkownik jest mężczyzną.

Mustafar29 – administrator Star Wars Fanonpedii od 5 lipca 2015 do 17 marca 2017 i od 11 czerwca 2017, biurokrata od 5 lipca 2015 do 17 marca 2017 i od 31 lipca 2017, archiwista Biblioteki Ossus i redaktor StarWars.pl.

Notka biograficzna[]

W 2014 roku stanąłem na czele założonej przez samego siebie Kroniki Yody Wiki. Nie była ona jednak niczym, czym chciałbym się teraz chwalić. Panował tam brak jakiejkolwiek encyklopedyczności… brak niczego, co byłoby potrzebne to prowadzenia strony tego typu.

Kiedy społeczność zaczęła się zbierać, zaproponowałem jej możliwość tworzenia własnego fanonu na blogach. Z racji jednak, że pomysł nie został przyjęty ochoczo, zapytałem, czy nie znalazłby się ktoś gotowy, by pomóc mi w zarządzaniu Biblioteką Fanonu LEGO Star Wars. Znalazła się jedna osoba, tj. PikPL, a tyle wystarczyło, bym założył wiki. Niebawem dołączyli także Henio z Tesco i Gial Ackbar i zabawa rozpoczęła się na dobre.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że miałem w świadomości istnienie Biblioteki Arkanii, o której poinformowałem nawet, proponując założenie Biblioteki Fanonu LEGO Star Wars. Co ciekawe, ówczesna nazwa ich wiki brzmiała „Biblioteka Fanonu Star Wars”. Stanowienie „legowego” odpowiednika Arkanii, gdzie każdy mógłby publikować artykuły o swoich MOC-ach, miało być celem, jaki chcieliśmy osiągnąć[1].

Wiki co prawda zdominował fanon humorystyczny, a coraz więcej artykuł nie miała nic wspólnego z LEGO. Pod koniec sierpnia, kiedy te piękne wakacje chyliły się ku końcowi, na naszą Bibliotekę Fanonu trafił Komandor Fly. Prawdę mówiąc, sam go zaprosiłem, gdyż był kiedyś dość aktywnym użytkownikiem Forum Ossus. Fly rozpoczął edytowanie, początkowo wydając się nawet w porządku.

W pewnym momencie jednak Fly zaczął pokazywać swoją drugą twarz. Niesłuchanie poleceń administracji w postaci zmuszania nas do robienia różnych rzeczy, a także odtwarzania usuniętych przez nas stron to nie wszystko. Pewnego razu na czacie Fly oznajmił, że to on odpowiadał za wyłączenie konta jednego z naszych dawnych administratorów – Pika, który zniknął niedługo po założeniu striny. Przyznał też, że jego następną ofiarą miał być nie kto inny jak Gial Ackbar. Musieliśmy podjąć jakieś kroki. Bartek2338 został ostrzeżony, aby zachowywał jeszcze większą ostrożność, pilnując hasła do swojego konta. Sam Komandor został zablokowany. Nie mogąc się pogodzić z wymierzoną karą, Fly znalazł się na Bibliotece Arkanii. Ostrzegałem jej archiwistów, że nie jest on taki świetny, jak był się wydawał. Niestety wtedy to ja zostałem okrzyknięty dziwadłem. Najgorsze miało jednak nadejść…

W pewnym momencie dość barwny użytkownik nickiem Neuro 121 (który swoją drogą ciągle zmienia konto, nie mając możliwości ponownej zmiany nicku) wystawił kandydaturę Fly'a na administratora[2]. I chociaż SuperSzym, mający siebie za autokratę Arkanii, wyraził poparcie pod wnioskiem, dzisiaj argumentuje nadanie uprawnień Fly'owi wolą pozostałej części społeczności.

Jednak jeszcze przed tym, jak Fly został administratorem, wdrożył na Arkanii swoje zmiany. Tzw. „Reforma Fly'owska” zakładała przeniesienie wszystkich naszych pomysłów, zasad i idei na tamtą wiki. Fly niby podawał inne źródła swoich pomysłów. Prawdą jest jednak, że w rzeczywistości edytował tylko i wyłącznie Fanonpedię i Bibliotekę Ossus[3].

Tzw. reforma zawierała osiem punktów i zakładała m.in. wprowadzenie Szablonu:Autor, który był wprowadzony po raz pierwszy na Fanonpedii, wprowadzenie imprez czatowych znanych jako „Chat Day” (w obliczu zarzutów Fly ostatecznie zmienił ich nazwę), podział fanonu (gdyż ówcześnie na Arkanii całość fanonu była ze sobą spójna, co odróżniało ją od Fanonpedii), utworzenie portali (które spośród jedynych znanych mi wiki istniały lub istnieją tylko na Fanonpedii i w Bibliotece Ossus) oraz grę polegającą na dopisywaniu nowego rozdziału opowiadania przez inną osobę (por. Pokolenie).

Z duchem czasu myślę, że mentalnie nie byłem jeszcze gotowy na konkurencję. Teraz w sumie mógłbym napisać książkę Jak rozpętałem pierwszą wojnę wikiową, ale strasznie mi się nie chce. W każdym razie starałem się robić wszystko, aby fly'owskie wynalazki zostały usunięte z Arkanii. Wprowadziłem nawet tzw. stan wojenny, w zamierzeniu mający polegać na blokowaniu losowych użytkowników ich wiki. Cóż, nie trzeba mnie przekonywać, że pomysł do najlepszych nie należał. W sumie początkowo starałem się podejść do tego bardziej poważnie. Ale i tak kończyło się na wypisywaniu haseł typu Precz z komuną! na publicznym czacie Arkanii.

Myślę jednak, że ta wojenka, którą rozpętałem (i bądź co bądź aż tak na poważnie nie brałem… aż tak) dla niektórych była czymś więcej. Taki SuperSzym przygotował na swoim PC traktat pokojowy, który ręcznie podpisał własnym imieniem i nazwiskiem. Warunek był jednak jeden: nie ma mowy o zgodzie, dopóki Szablon:Autor i pozostałe „spapugowane” pomysły nie znikną z Arkanii.

Wkrótce jednak Fly pokazał swoją prawdziwą twarz także tam. Będąc podpuszczanym przez innego użytkownika, naopowiadał mu trochę bardzo niemiłych słów. Szym zaś wykazał się kompetencją jak na stanowisko, które zajmował, i odebrał mu uprawnienia (lecz tym razem z pominięciem głosu społeczności). To otworzyło przed oboma wiki, i Fanonpedią, i Arkanią, nową rzeczywistość, która była na wyciągnięcie ręki.

Ja oczywiście nie zgodziłem się na przerobienie Fanonpedii w jakąś Vongopedię. A tego typu pomysłów się wtedy nasłuchałem. Mam jednak wrażenie, że ich autorzy nie do końca rozumieli, czym ta Vongopedia była.

Tak czy siak, powstał tzw. „Sojusz Witryn Star Wars”, w skład którego – oprócz oczywiście Fanonpedii i Arkanii – weszły Jedi Wiki i Kroniki Yody Wiki. Ja jednak, być może nieco przewrażliwiony wcześniejszymi okolicznościami kopiowania naszych pomysłów, zarzuciłem im spapugowanie pomysłu na wywiady z użytkownikami. Właściwie takie coś robi także Centrala FANDOMU, dlatego też drugi raz bym się nie przyczepił. No ale to był czas, gdy rzeczywiście wiele rzeczy od nas kopiowano, a sam fakt, że arkańskie wywiady miały premierę niedługo po tej fanonpedyjskiej, nie uspokajał mnie zbytnio.

W każdym razie nieobecność Fly'a wcale nie zatrzymała tej karuzeli śmiechu. Silver, drugi biurokrata zaraz po Szymie, regularnie sprawdzał naszą wiki i kopiował z niej, co mu się podobało. Niektóre szablony zostały usunięte dopiero na początku kwietnia br., także dość długo się utrzymywały, nie?

Potem już raczej nic ciekawego się nie działo. W sumie można odnotować jedynie dość nieciekawą (czyli nie ciekawą) przygodę z Michalomatkiem, przybyszem z Akrkanii, naszym moderatorem. Ten chłopak po prostu zatęsknił za starym środowiskiem i kopiował z niego szablony. Wszystkie starałem się na bieżąco uzupełniać, jednak po paru upomnieniach Michalomatek zapowiedział swoje odejście. A wątku informującego o tym nie mogę znaleźć, więc niewykluczone, że poinformował o tym na czacie.

Na przełomie grudnia i stycznia 2016/2017 Fanonpedia zdawała się umierać. Zacząłem więc import artykułów z opuszczonych wiki fanonu (łącznie artykułów przybyło ok. 200/300), ale oczywiście nie z tych, których zawartość zainteresowała Arkanię jeszcze przede mną. Nie chciałem kolejnych konfliktów.

W marcu to chyba było… w każdym razie niedługo przed opuszczeniem Fanonpedii postanowiłem zrobić najgłupszą rzecz w swojej fandomowej historii… no, może nie licząc łapanek. W każdym razie skopiowałem kod CSS generujący wygląd nieżywej już skórki Monobook na Arkanii. Źródło oczywiście podałem, także wszystko było na legalu. 17 marca 2017 z kolei zapowiedziałem swoje odejście[4]. W czasie tego trzymiesięcznego urlopu (funkcji admina nie pełniłem, potem nawet te uprawnienia sobie odebrałem, ale z myślą o powrocie kiedyś w przyszłości zostawiłem sobie biurokratę) zwiększyłem aktywność na Ossusie, a także współpracę ze StarWars.pl, gdzie redaktorem zostałem dopiero w lipcu.

11 czerwca wróciłem sobie. Chciałem wprowadzić parę zmian, tak że zembedowałem ikonki er autorstwa SuperSzyma. Cóż, nie pamiętam, czy z początku wiedziałem, że są jego, bo podobne miała czeska Star Wars Wiki. W każdym razie po paru kłótniach i rozmowach z helperami usunąłem je dla świętego spokoju. Lepszych nigdy nie zrobiłem, tak że szacun, Szym! Serio mówię, wyszły Ci naprawdę fajnie.

12 czerwca odbyłem sobie z Szymem poważną rozmowę. W sumie to nawet się pogodziliśmy. Kod generujący wygląd Monobooka też usunąłem, tak że nie było się o co mnie czepiać. Napisałem nawet bloga, w którym przeprosiłem za wszystko, co zrobiłem źle.

W wakacje 2017 nie było źle, ale wciąż cicho. Udało mi się ściągnąć właściwie jednego użytkownika. Pozostała część roku minęła dla mnie jednak najgorzej na tle wszystkich innych wikiowych przygód. Po prostu społeczność Arkanii i zaprzyjaźnionego z nią MCU 2 rozpoczęła sobie ze mnie heheszki. Tyle że raczej niecenzuralne. Powstawały nawet o mnie piosenki śpiewane w Ivonie.

W kwietniu 2018 natomiast coś się zmieniło. Pomimo nieprzyjemności ze strony innych trwałem na Fanonpedii z nadzieją, że coś się zmieni. I się zmieniło, bo przyszła społeczność.

Ale jeden z użytkowników, IwanRoslin, obecny na FANDOMIE 3 dni! i przebywający tylko na Arkanii, z innego konta napisał artykuł widoczny pod… w sumie jest na Achive.org, ale lepiej o nim nie wspominać. W każdym razie to była kulminacja nagabywania innych przeciwko mnie. Iwanowi zrobiło się przykro i na calutkie 3 miesiące dołączył do nas. Poprosiłem nawet o zdjęcie z niego globalnej blokady nałożonej za napisanie tego artykułu. W 3. rocznicę jednak (5 lipca) Iwan wrócił na Arkanię i zapowiedział powrót to szkalowania mnie. Tak bezpośrednio, co nieco mnie bawi xD

Ale w kwietniu jednak na discordowy serwer Arkanii wbił fałszywy Lordtrion, kolega SuperSzyma, który w przeszłości włożył wielki wkład w wiki. „Faketrion” obnażył kłamstwa Arkanii, a jeden z ich biurokratów porównał nawet branie od Fanonpedii szablonów do wchłonięcia kultury Greckiej przez Rzym.

I pomimo uprzykrzania mi życia przez wielu wciąż tu jestem, i nie odszedłem. Żyję sobie fajnie, tę 7/8-osobową społeczność mam i dobrze się bawię, troszcząc o wiki.

Jeszcze warto wspomnieć, że niedawno (piszę to w lipcu) Szym prosił swoich użytkowników Arkanii, by przeciągali Fanonpedystów na swoją wiki. Wkurzyło mnie to maksa, bo pamiętam, jaką nagonkę przeciwko mnie zrobił, gdy rok temu napisałem do pacynki jednego z nowych archiwistów Arkanii coś typu Widzę, że edytujesz Arkanię. Okazało się jednak, że idea zjednoczenia, początkowo przedstawiana jako nowy start w innej części Internetu, miałaby polegać na imporcie wybranej zawartości Fanonpedii na Arkanię. Ja się w coś takiego nie bawię :v

A w sierpniu tego samego roku wrócił sobie Fly, tym razem pod nickiem Cashao. Nasze relacje znacznie się poprawiły wtedy.

Twórczość[]

No to ogólnie możesz ją sobie wglądnąć w tym miejscu, jednak poniżej wypunktowałem kilka z moich perełek.

Perełki godne Twej lektury:

 • Barberre (artykuł polecany na sierpień 2020)
 • Braw Neck (artykuł polecany na październik 2020; najdłuższy artykuł na wiki)
 • Chorty
 • Eskadra Wróbli (artykuł polecany na wrzesień 2020 (choć nie wiem, jakim cudem))
 • Darth Qwerty (artykuł polecany na wrzesień i październik 2017)
 • Grewpsha (artykuł polecany na lipiec 2019)
 • Hallina (artykuł polecany na wrzesień 2019)
 • Kywalker (artykuł polecany na grudzień 2017 i styczeń 2018)
 • Leia Windu (artykuł polecany na grudzień 2018 i styczeń 2019)
 • Leon Skywalker
 • Makewpa (artykuł polecany na maj 2020)
 • Międzydrzewie (artykuł polecany na marzec 2021)
 • Prewt (artykuł polecany na kwiecień 2020)
 • Radodziej (artykuł polecany na kwiecień 2018)
 • Rattoine (artykuł polecany na luty i marzec 2018)
 • Sodalicja Jedi (artykuł polecany na lipiec 2020)
 • Temiri Blagg
 • Uahoo (artykuł polecany na maj 2018)
 • Xittor (artykuł polecany na listopad 2020)
 • Yagna (artykuł polecany na czerwiec 2021)

Poza światem Gwiezdnych wojen[]

A poza światem Gwiezdnych wojen jestem sobie pogodnym studentem, lubiącym komentować to, co się dzieje w polityce. I w ogóle interesuję się prawem, ale najbardziej tym, które obejmuje nauki polityczne.

Kontakt[]

Przypisy

Advertisement