FANDOM


Kanon
kanon

Voh Ek z rodu Ek był wpływowym władcą planety Arbys. Zasłynął ze swojego wielkiego bogactwa.

Biografia Edytuj

Voh był synem emira Arbys. Od najmłodszych lat miał wszystko, co potrzebne do rozwoju. Dzięki wykształceniu poznał obcą kulturę, która go mocno zafascynowała.

W wieku 21 lat objął tron. Początkowo jego rządy nie różniły się od jego poprzedników. W 27 ABY znaleziono jednak ogromne złoża aurodium, który natychmiast zaczęto wydobywać. W niewielkim czasie Arbys stał się planetą z jedną z najsilniejszych gospodarek, a sam Voh Ek był niesamowicie bogaty.

Niestety nieumiejętnie prowadzona przez Voha polityka doprowadziła do wydawania pieniędzy z wydobycia i sprzedaży aurodium na niepotrzebne inwestycje, np. kasyno na Cantonice lub wieżowiec na Coruscant. Doprowadziło to do wzrostu wpływów opozycji, która podjuszyła lud do zbuntowania się przeciwko emirowi doprowadzając tym samym do wojny domowej, z której zwycięsko wyszli rojaliści.

Przypadający na ostatnie lata życia Voha okres represji jedynie zniechęcał obywateli do swojego władcy. W 63 ABY wyruszył on z większością swych bogactw w podróż dookoła Galaktyki. Zmarł w nieznanych okolicznościach dwa lata później, a władzę przejął po nim syn.

Poza światem Gwiezdnych wojen Edytuj

Voh Ek był wzorowany na władcy Imperium Mali Sundiacie Keïcie.

Jego imię przywodzi podobne jest w wymowie do polskiego wyrazu worek.
Nyguse negest

Voh Ek w sile wieku.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.