FANDOM


Autor: Fajnymat10
Kanon
kanon

Kanon

Wielka Federacja Handlowa (nazywana często także Nową Federacją Handlową) to federacyjna organizacja zajmująca się wymianą handlową między światami, pośredniczeniem w transakcjach handlowych i innymi zagadnieniami ze świata biznesu. Organizacja wywodziła się z Federacji Handlowej, która istniała w czasach Starej Republiki. Wielka Federacja Handlowa była w pełni niezależna od sił Nowej Republiki oraz przez większość czasu od żadnej innej większej organizacji.

W przeciwieństwie do poprzedniczki Wielka Federacja Handlowa zajmowała się także pomocą humanitarną.

Historia Edytuj

Założenie Federacji Edytuj

Sui Charko, właściciel wielkich rafinerii na planecie Uria, postanawia założyć organizację zrzeszającą przedsiębiorców, nawiązującą do tradycji dawnej Federacji Handlowej. W planach pomagały mu rody Squi, Wei, Tattor oraz firma Quires Corporation.

W 20 ABY powstała Wielka Federacja Handlowa, na której czele, jako prezes, stanął Sui Charko.

Z czasem, gdy pozycja korporacji wzrosła, jej elity zaczęły coraz bardziej przenikać do sfer rządowych Cato Neimoidii. Sama Cato Neimoidia, jako bardzo bogata planeta, finansowała Federację.

W 23 ABY Charko założył Radę Federacji Handlowej.

W początkowych latach istnienia Federacja korzystała z droidów używanych dawniej przez separatystów oraz neimodiańskich wojowników, lecz z czasem armia Federacji powiększyła się o nowe modele maszyn, a w późniejszych latach istnienia także o armię klonów.
Z19741227IER,Krasnojarsk-na-Syberii--Rafineria-nalezaca-do-firm

Rafineria Federacji Handlowej na Hoth.

Eksploatacja Hoth Edytuj

W 23 ABY Sui Charko wysyła naukowców i odkrywców w całą galaktykę, aby znaleźli planety bogate w złoża surowców naturalnych.

W 24 ABY Federacja Handlowa za zgodą Nowej Republiki zajmuje Hoth i rozpoczyna eksploatację planety.

Na początku 25 ABY na Hoth powstało także więzienie Federacji.

Przywrócenie Unii Technokratycznej Edytuj

Neimoidian NEGAS

Suls Durante.

W 25 ABY Federacja Handlowa przejęła kontrolę nad planetą Skako. Charko przywróciła Unię Technokratyczną, która od teraz zależna była od Federacji. Prezesem Unii został Quatt Sembor.

Reforma Federacji Edytuj

W 26 ABY Sui Charko postanowił zreformować system władzy w Federacji. Charko zrzekł się tytułu prezesa, zapewniając jednak sobie i swoim potomkom członkostwo w Radzie. Doszło także do wyboru nowego Wicekróla – Sulsa Durantego.

Zajęcie Geonosis Edytuj

W tym samym roku Suls Durante postanowił zająć odradzające się Geonosis. Federacja umieściła na czele tej planety proneimoidiańskiego arcyksięcia Paqlu'a Większego.

Federacja założyła na Geonosis fabryki produkujące nowe modele droidów bojowych.

Przejęcie Koorivy Edytuj

Przywódcy Koorivy zobaczyli nadzieje we współpracy z Wielką Federacją Handlową i postanowili dobrowolnie poddać się pod jej panowanie. W 27 ABY Federacja przywraca Sojusz Korporacyjny, działający pod nadzorem Wielkiej Federacji Handlowej.

Zdobycie Kamino Edytuj

W 28 ABY Wielka Federacja Handlowa przejęła Kamino. Federacja płaciła ogromne podatki Republice, dlatego ta wyraziła zgodę na zajęcie Kamino w celach eksploatacyjnych.

Prawdziwą przyczyną przejęcia kontroli nad tym układem była jednak technologia Kaminoan umożliwiająca klonowanie. W zamian za stworzenie wielkiej armii Kaminoanie uzyskali pewną autonomie. Wielka Federacja Handlowa rozpoczęła poszukiwania pierwowzoru dla klonów.

Bunt na Geonosis Edytuj

634937893236370000

Rakieta Federacji

W 29 ABY Sagglu XII Quil stanął na czele rebelii, która miała na celu wyzwolenie Geonosis spod panowania federacji. Pierwszy atak buntowników był skierowany na jedną z fabryk robotów. Była to pierwsza bitwa, w której wykorzystano droidy B1-B i B2-B oraz czołgów RSRX-01.

W czasie buntu Federacja, z obawy przed utratą wpływów na Geonosis, zajęła planetę Fanoom, na której także powstały fabryki droidów.

W 31 ABY oddziały Sagglu'a zostały pokonane w gwiezdnej bitwie nad Geonosis. Sagglu został wtrącony do więzienia na Hoth.

Dawca Genów Edytuj

W 32 ABY Rada Federacji Handlowej zaproponowała łowcy nagród, Dark Hunterowi, zostanie dawcą genów dla armii klonów. Hunter przyjął propozycję za miliard kredytów. Na Kamino ruszyła produkcja nowych wojowników Federacji.

Wybór Nowego wicekróla Edytuj

Gilramos

Sui Charko (po lewej) oraz Hatch Kassendel (po prawej).

W 33 ABY minęła kadencja Sulsa Durantego. Nowym wicekrólem został Hatch Kassendel.

Konflikt z Najwyższym Porządkiem Edytuj

Pod koniec 33 ABY Najwyższy Porządek wysunął Wielkiej Federacji Handlowej postulaty, które ta miała spełnić, aby nie zostać zniszczona. Jako że Wielka Federacja Handlowa była niezależna od Republiki, nie mogła liczyć na jej pomoc.

Postulaty wysłane do Federacji dotyczyły między innymi zaniechania płacenia podatków Nowej Republice na rzecz Najwyższego Porządku, umieszczenia w radzie stałego obserwatora z Najwyższego Porządku oraz wspieranie ich w walce przeciwko Republice i Ruchowi Oporu.

Star-wars-first-order-heavy-gunner-stromtropper-sixth-scale-hot-toys-feature-902535-740x448

Szturmowiec na Cato Neimodii.

Rada, z powodu umów handlowych i traktatów z wieloma systemami Republiki, odmówiła spełnienia postulatów. Kilka dni później flota Federacji Handlowej, przewożąca na Naboo produkty żywnościowe i droidy medyczne, została zaatakowana przez flotę Najwyższego Porządku, którą dowodził John Robinson. Statki Federacji zostały zniszczone.

Wkrótce Najwyższy Porządek wysłał swoją flotę na Cato Neimoidię. Oddziały Najwyższego Porządku zdobyły planetę i rozpoczęły jej okupację.

Bts bg

Crash Salwicekról z ramienia Najwyższego Porządku.

Wicekról Hatch Kassendel wziął udział w walkach przeciwko okupantowi. Został uwięziony i zgładzony.

Władza Najwyższego Porządku Edytuj

Po zdobyciu Cato Neimoidii Rada Federacji Handlowej poddała się Najwyższemu Porządkowi. Z powodu początkowego odrzucenia postulatów, Federacja zachowała małą autonomię, a każde działanie Rady było kontrolowane.

Wicekrólem z ramienia Najwyższego Porządku został Crash Sal.

Odzyskanie atonomii Edytuj

GoldTapestryNeimoidian-SSbts

Ariana Maulis.

Po zniszczeniu przez Ruch Oporu bazy Starkiller z Cato Neimoidii odleciała większość oddziałów Najwyższego Porządku. Członkowie Rady uznali, że był to dobry pomysł na wyzwolenie się z pod władzy tej organizacji. Rada wypowiedziała posłuszeństwo Wicekrólowi, aresztowała go i rozpoczęła powstanie, w wyniku którego zginęło wielu wybitnych członków Federacji, między innymi jej założyciel – Sui Charko. Po kilku tygodniach walki Najwyższy Porządek opuścił Cato Neimoidię, a Wielka Federacja Handlowa znów stała się niezależna.

Następcą Charko'a w Radzie został jego syn, Eiun.

Odbudowywanie potęgi Edytuj

W 34 ABY Rada Federacji Handlowej wybrała nowego wicekróla. Została nim kobieta, Ariana Maulis.

Wielka Federacja Handlowa postanawia wysłać Ruchowi Oporu kilka oddziałów droidów bojowych, by wspomóc ich w walce z Najwyższym Porządkiem. Pomimo tego Wielka Federacja Handlowa nigdy oficjalnie nie dołączyła do wojny z Najwyższym Porządkiem, a incydent związany z okupacją uznała za zakończony.

Dark battle droid 1 by mech7

Droidy B1 przemalowane na barwy narodowe jednej z planet, której Federacja udzieliła pomocy.

Po zniszczeniu przez Bazę Starkiller stolicy Republiki, galaktyka pogrąża się w wojnie i chaosie. Ariana Maulis postanawia pomagać światom zrujnowanym przez wojnę. Federacja pomagała potrzebującym planetom materialnie, wysyłała produkty żywnościowe, leki oraz droidy medyczne i bojowe, które miały im pomagać w ewentualnych konfliktach.

Funkcjonowanie organizacji Edytuj

Na czele Federacji stał wicekról wybierany przez Radę Federacji Handlowej na kadencję siedmiu standardowych lat. Wicekról miał w Federacji niemal nieograniczoną władzę, odpowiadał jednak cały czas przed Radą i mógł być przez nią w każdej chwili odwołany.

Skład Rady Federacji Handlowej Edytuj

 • Rada Starszych – pięciu neimodiańskich mędrców, ich kadencja trwała dożywotnio.
 • Rada Mniejsza – dziesięciu neimodiańskich dowódców i przedsiębiorców + wicekról, ich kadencja trwała siedem lat, z nich wybierano wicekróla.
 • arcyksiąże Geonosis – dożywotnia kadencja.
 • prezes Unii Technokratycznej – kadencja prezesa trwała dożywotnio.
 • prezes Sojuszu Korporacyjnego – kadencja prezesa trwała dożywotnio.
 • członek rodu Charko.
 • członek rodu Squi.
 • członek rodu Wei.
 • członek rodu Tattor.
 • prezes firmy Quires Corporation – kadencja prezesa trwała dożywotnio.
 • premier Kamino.

Kontrolowane Systemy Edytuj

Kanoniczne systemy Edytuj

Fanoniczne Systemy Edytuj

Wicekrólowie Wielkiej Federacji Handlowej Edytuj

Podane daty to lata sprawowania urzędu.

 1. Sui Charko (nie był wicekrólem, ale założył i oficjalnie rządził Federacją) – 20 ABY26 ABY.
 2. Suls Durante – 26 ABY–33 ABY
 3. Hatch Kassendel – 33 ABY
 4. Crash Sal – 33 ABY–34 ABY
 5. Ariana Maulis – 34 ABY–42 ABY
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.