FANDOM


Autor: Fajnymat10
Legendy

Wielka Federacja Handlowa (nazywana często także Nową Federacją Handlową) to federacyjna organizacja zajmująca się wymianą handlową między światami, pośredniczeniem w transakcjach handlowych i innymi zagadnieniami ze świata biznesu. Organizacja wywodziła się z Federacji Handlowej istniejącej w czasach Starej Republiki. Wielka Federacja Handlowa była w pełni niezależna od Nowej Republiki oraz przez większość czasu od żadnej innej większej organizacji.

W przeciwieństwie do poprzedniczki, Wielka Federacja Handlowa zajmuje się także pomocą humanitarną.

Na czele Federacji stał wicekról, którego kadencja trwała 7 lat, jednak czasem z powodu wojen, kryzysów, misji dyplomatycznych kadencja przedłużała się o kilka miesięcy, przez co niektórzy wicekrólowie rządzili 8 lat.

Historia Edytuj

Założenie Federacji Edytuj

Wielka Federacja Handlowa została założona przez właściciela rafinerii na planecie Uria, Sui'a Charko w 20 ABY, jako następczyni Federacji Handlowej z czasów Starej Republiki. W planach pomagały mu rody Squi, Wei, Tattor oraz firma Quires Corporation. Federacja pozostała w pełni niezależna od żadnej organizacji. Federacja korzystała z dawnych separatystycznych droidów bojowych oraz oddziałów neimoidiańskich wojowników.

Sui Charko mianuował się prezesem Federacji. Z czasem, gdy pozycja korporacji wzrosła, jej elity zaczęły coraz bardziej przenikać do sfer rządowych Cato Neimoidii. Sama Cato Neimoidia jako bardzo bogata planeta finansowała Federację.

W 23 ABY Charko powołał Radę Federacji Handlowej.

Eksploatacja Hoth Edytuj

Z19741227IER,Krasnojarsk-na-Syberii--Rafineria-nalezaca-do-firm-0

Rafineria na Hoth

W 23 ABY Sui Charko wysyła naukowców i odkrywców w całą galaktykę, aby znaleźli planety bogate w złoża surowców naturalnych.

W 24 ABY Federacja Handlowa za zgodą Nowej Republiki zajmuje Hoth i rozpoczyna eksploatację planety.

Na początku 25 ABY na Hoth powstało także więzienie Federacji.

Przywrócenie Unii Technokratycznej Edytuj

W 25 ABY Federacja Handlowa przejmuje kontrolę nad planetą Skako. Charko przywraca Unię Technokratyczną, która od teraz zależna jest od Federacji. Prezesem Unii zostaje Quatt Sembor.

Wojna z Yuuzhan Vongami (25 ABY-29 ABY) Edytuj

Początek Wojny Edytuj

W 25 ABY rozpoczęła się inwazja Yuuzhan Vongów.

Desperate Allies FC character art

Suls Durante

Kilka statków Federacji podczas powrotu z Tatooine na Cato Neimoidię zostało zniszczonych przez statek Yuuzhan Vongów. Federacja postanowiła pomóc Nowej Republice w wojnie z najeźdźcą.

Reforma Federacji Edytuj

W trakcie wojny, w 26 ABY Sui Charko postanowił zreformować system rządów w federacji. Charko zrzeka się tytułu prezesa, zapewniając jednak sobie i swoim potomkom członkostwo w Radzie. Dochodzi także do wyboru nowego Wicekróla - Sulsa Durante.

Przejęcie Geonosis Edytuj

W tym samym roku Suls Durante postanowił zająć odradzające się Geonosis. Federacja umieszcza na czele tej planety proneimoidiańskiego arcyksięcia Paqlu'a Większego.

Federacja założyła na Geonosis fabryki produkujące nowe modele droidów bojowych.

Unia z Koorivą Edytuj

Przywódcy Koorivy zobaczyli nadzieje we współpracy z Wielką Federacją Handlową i postanowili dobrowolnie poddać się pod jej panowanie. W 27 ABY Federacja przywraca Sojusz Korporacyjny, działający pod nadzorem Wielkiej Federacji Handlowej

Dalsza część wojny Edytuj

Federacja walczyła z najeźdźcą do końca wojny. Jej działania oprócz wspierania Republiki, pomagała także Mandalorianom, oraz prowadziła samotne walki na zewnętrznych rubieżach, uniemożliwiając dotarcie posiłków Yuuzhan Vongów na pola bitwy w centrum Galaktyki. Federacja pomagała także planetom zniszczonym przez wojnę.

Największą bitwą w jakiej brała udział Federacja była bitwa o planetę Sabur z 28 ABY. Federacja przez kilka miesięcy blokowała planetę uniemożliwiając zdobycie jej przez Yuuzhan Vongów. Gdy najeźdźcy wreszcie przedarli się na planetę, Neimoidianie walczyli z nimi na powierzchni. Oddziałami lądowymi Federacji dowodził Akarius Gunkayt, który poprowadził Neimoidian do zwycięstwa. W bitwie tej zginął Sui Charko. W uznaniu, po wojnie Federacja otrzymała tę planetę od Sojuszu Galaktycznego.

Wojna skończyła się w 29 ABY.

Odbudowa Glaktyki Edytuj

Federacja Handlowa uczestniczyła w odbudowywaniu galaktyki po wojnie. W zamian za pomoc udzieloną w walce z Yuuzhan Vongami, firma mogła liczyć na pewne ustępstwa i przywileje ze strony Sojuszu Galaktycznego.

Bunt na Geonosis Edytuj

W 29 ABY Sagglu XII Quil stanął na czele rebelii, która miała na celu wyzwolenie Geonosis spod panowania federacji. Pierwszy atak rebelii był skierowany na jedną z fabryk robotów. Była to pierwsza bitwa, w której wykorzystano droidy B1-B i B2-B oraz czołgów RSRX-01.

W czasie buntu Federacja, z obawy przed utratą wpływów na Geonosis, zajęła planetę Fanoom, na której także powstały fabryki droidów.

W 31 ABY oddziały Sagglu'a zostały pokonane w gwiezdnej bitwie nad Geonosis. Sagglu został wtrącony do więzienia na Hoth.

Wkroczenie na Kamino Edytuj

Indeks-1499863222

Kamino

W 31 ABY Sojusz Galaktyczny wyraził zgodę na zajęcie przez Federację Kamino. Federacja zaczęła eksploatować złoża wodnej planety. Zaproponowali też Kaminoanom pewien układ. W zamian za autonomię i obecność premiera Kamino w Radzie Federacji. Ruszyły poszukiwania pierwowzoru.

Dawca Genów Edytuj

Nadrin

Akarius Gunkayt

W 32 ABY Rada Federacji Handlowej zaproponowała łowcy nagród, Dark Hunterowi zostanie dawcą genów dla armii klonów. Dark Hunter przyjął propozycję za 1000000000 kredytów. Na Kamino ruszyła produkcja nowych wojowników Federacji.

Nowy wicekról Edytuj

W 33 ABY minęła kadencja Sulsa Durante. Nowym wicekrólem został Akarius Gunkayt, neimoidiański dowódca walczący w wojnie z Yuuzhan Vongami min. w bitwie o planetę Sabur.

Wojna o Kamino (37 ABY-41 ABY) Edytuj

Lucien

Spencer Colicon

Przeddzień wojny Edytuj

Organizacja Czerwona Śmierć dowiedziała się o produkcji armii klonów na Kamino. Jej przywódca Spencer Colicon postanowił zdobyć Kamino jeszcze przed ukończeniem produkcji klonów.

Pierwszy etap wojny Edytuj

Czerwona Śmierć postanowiła najpierw zaatakować Cato Neimoidię, aby odciągnąć wojska Federacji od Kamino. Stolica Neimoidian została zaatakowana w 37 ABY. Zgodnie z przewidywaniami na Cato Neimoidię ściągnięte zostały oddziały Federacji z wszystkich kontrolowanych przez nią systemów.

W między czasie Czerwona Śmierć zaatakowała Kamino. Słabo broniona planeta szybko upadła. Po kilkunastu tygodniach Cato Neimoidia została obroniona. Wojska Federacji ruszyły odbić Kamino.

Planeta klonerów została odbita w 38 ABY.

Druga inwazja na Kamino Edytuj

W 39 ABY Czerwona Śmierć postanowiła ponownie zaatakować Kamino. Inwazja trwała kilka tygodni. Piraci nie zdołali zdobić planety.

Kontratak Federacji Edytuj

W 40 ABY Wielka Federacja Handlowa postanowiła kontratakować. Jej atak miał być wymierzony w siedzibę Czerwonej Śmierci, planetę Iro Sainę. Oblężenie zakończyło się w 41 ABY przejęciem kontroli nad systemem. Spencer Colicon został zamordowany.

Federacja przejęła flotę Czerwonej Śmierci, oficjalnie likwidując organizację.

Koniec kadencji Akariusa Gunkayta Edytuj

Hathmonchar

Veor Gode

W 41 ABY skończyła się kadencja wicekróla Akariusa Gunkayta. Nowym przywódcą został Veor Gode.

Wojna o zboża Edytuj

Przeddzień wojny Edytuj

Z czasem pozycja Federacji malała, a w galaktyce pojawiały się nowe organizacje, które wygrywały na arenie galaktycznej z Federacją.

354274

Pole uprawne na planecie Saxon

W roku 43 ABY na planecie Saxon wybuchła wojna domowa. Zwolennicy dyktatury zwani Niebieską Armią Wielkiej Saxon walczyli z demokratycznym rządem, którego głównym źródłem utrzymania był handel zbożem, głównie z Federacją Handlową, która rozprowadzała je po całej galaktyce. Coraz mniej znacząca Federacja Handlowa nie mogła sobie pozwolić na utratę takiego wspólnika i zaczęła wysyłać na planetę pomoc medyczną i pakiety żywnościowe, aby wesprzeć siły rządowe jednak ich przeciwnicy zdobywali coraz większą część planety. Siły Niebieskiej Armii niszczyły także pola uprawne aby rząd nie mógł się utrzymywać.

Martians

Delegacja Federacji na Saxon

Rada Federacji podjęła decyzję o wysłaniu droidów bojowych na planetę. Jednak i ta sytuacja nie przyniosła zamierzonych rezultatów. W końcu Federacja zdecydowała się oficjalnie wesprzeć siły rządu. Podczas tej wojny Federacja po raz pierwszy użyła Armii Klonów.

Sytuacja na Saxon zaczęła się uspokajać. Siły Niebieskiej Armii słabły. Jednak sytuacja Federacji wcale się nie polepszała, straciła główne źródło zboża, z którego w zasadzie się utrzymywała. Veor Gode zaproponował więc Radzie aby zająć planetę Fertilis, która od lat była zamieszkana jedynie przez małe grupki osadników, występowały tam jednak bardzo żyzne gleby i panował łagodny klimat. Rada przyjęła propozycję. Federacja zajęła planetę w 44 ABY. Neimoidianie pozwolili osadnikom zachować swoje ziemie. Federacja zaczęła tworzyć na planecie wielkie pola uprawne.

O kolonizacji Fertlis dowiedziała się organizacja handlowa GCOX Trade Corporation, która postanowiła nałożyć sankcje na Federacje, nakazała również systemom, które z korporacją GCOX handlowały, aby te nie kupowały żadnych towarów od Federacji, ani aby żadnych produktów Federacji nie sprzedawały.

Mimo to, Federacja dalej działała na Fertilis i już w roku 45 ABY rozpoczęła rozprowadzanie zboża po galaktyce. Korporacja GCOX straciła na rzecz Federacji wpływy w kilku systemach, część systemów cofnęła embargo na produkty Federacji.

Początek Wojny Edytuj

Pod koniec 45 ABY flota Federacji Handlowej przewożąca tony ziaren zbóż zostaje zatrzymana przez statki GCOX w systemie Lunois. Żołnierze Federacji zostali rozbrojeni, a towar skonfiskowany. Dzień później Federacja wypowiada wojnę Korporacji.

Parę dni potem GCOX Trade Corporation atakuje planetę Fertilis, Federacja była jednak na to przygotowana i z łatwością odpiera ataki korporacji. Nie jest to jednak koniec wojny.

Kryzys na planecie Ilus Edytuj

Po inwazji na Fertilis, tylko kilka razy dochodziło do potyczek między Federacją a Korporacją GCOX. Z czasem jednak miało to ulec zmianie.

Planeta Ilus, z której ziarna zbóż kupowała zarówno Federacja, jak i GCOX Trade Corporation popadła w kryzys, nieudolny rząd nie potrafił kontrolować planety, dochodziło do zabójstw, kradzieży, czy aktów sprzeciwu wobec rządu. W 46 ABY GCOX rozpoczęła okupację planety, uwięziła przedstawicieli rządu i zmusiła mieszkańców do cięższej pracy na polu. Kontrolowała każdy towar wylatujący i przylatujący na planetę, dzięki czemu Federacja straciła wpływy w tym sektorze.

Defense Technica Background SPACE BATTLE

Bitwa nad planetą Ilus

Federacja zgłosiła się do Senatu z prośbą o potępienie działań GCOX i wsparcie militarne w walce przywrócenia spokoju i ładu na planecie Ilus. Sojusz Galaktyczny oficjalnie wsparł Federację.

Siły Federacji wraz z siłami Sojuszu Galaktycznego pokonały wojska korporacji, oficjalnie kończąc wojnę. Planeta Ilus została przekazana pod protektorat Federacji.

Kryzys polityczny w Federacji i tzw. „mała” wojna domowa Edytuj

GunrayConceptArt

Estiuv Suur

Neimoidian brute

Żołnierz Neimoidiański patrolujący ulice Cato Neimoidii w czasie „małej” wojny domowej

W 48 ABY Rada Federacji wybrała nowego wicekróla. Został nim Estiuv Suur. Veor Gode oznajmił jednak, że nie zrzeknie się swojego tytułu. Rada pozostała jednak przy swoim wyborze.

Podczas koronacji zwolennicy Veora Gode próbowali zabić nowego wicekróla. Nie udało się to jednak, a zamachowcy zostali zastrzeleni. Potyczki trwały jeszcze kilka tygodni, po czym Veor Gode został wtrącony do więzienia.

Skład Rady Federacji Handlowej Edytuj

 • Rada Starszych - pięciu neimodiańskich mędrców, ich kadencja trwała dożywotnio
 • Rada mniejsza - dziesięciu neimodiańskich dowódców i przedsiębiorców + wicekról, ich kadencja trwała siedem lat, z nich wybierano wicekróla
 • arcyksiąże Geonosis - dożywotnia kadencja
 • prezes Unii Technokratycznej - kadencja prezesa trwała dożywotnio
 • prezes Sojuszu Korporacyjnego - kadencja prezesa trwała dożywotnio
 • członek rodu Charko
 • członek rodu Squi
 • członek rodu Wei
 • członek rodu Tattor
 • prezes firmy Quires Corporation - kadencja prezesa trwała dożywotnio
 • Premier Kamino

Kontrolowane Systemy Edytuj

Legendarne planety (wraz z systemami) Edytuj

 • Cato Neimoidia - stolica, siedziba Rady Federacji Handlowej
 • Koru Neimoidia
 • Deko Neimoidia
 • Geonosis - uzyskało autonomię
 • Kooriva - stolica sojuszu Korporacyjnego, uzyskała autonomię
 • Skako - stolica Unii Technokratycznej, uzyskało autonomię
 • Hoth
 • Kamino - pewna autonomia dla mieszkańców

Fanoniczne planety (wraz z systemami) Edytuj

 • Uria
 • Sabur
 • Fanoom
 • Iro Saina - OD 41 ABY
 • Fertlis - od 44 ABY
 • Ilus - od 46 ABY (jako protektorat)

Wicekrólowie Wielkiej Federacji Handlowej Edytuj

Podano lata sprawowania urzędu.

 1. Sui Charko (nie był wicekrólem, ale założył i oficjalnie rządził Federacją) - 20 ABY-26 ABY
 2. Suls Durante - 26 ABY-33 ABY
 3. Akarius Gunkayt - 33 ABY-41 ABY
 4. Veor Gode - 41 ABY-48 ABY
 5. Estiuv Suur - 48 ABY
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.