FANDOM


Autor: Uriel34
Alternatywy
alternatywy

Wspólnota Zerionu — partia polityczna istniejąca w latach 480 BBY — 296 BBY, a także w tym czasie panująca nad Zerionem. Ich system nie opierał się na tym, by pomóc ludziom, ale na tym, aby szybciej się wzbogacić i stać się potęgą przemysłową w sektorze Stormway, co doprowadziło do głodu na planecie.

Historia Edytuj

Za panowania Von Daum'a Edytuj

Play-button Zobacz też: Von Daum

Kiedy w 316 BBY Von Daum przejął władzę poodzielił ludzi na grupy przynależnościowe, w których to bogaci mieli wszystkie prawa, a ci najniżej zmuszani byli do ciężkich prac. Rada Dwunastu próbowała temu zapobiec, ale bez skutków. Dlatego w 304 BBY powstał Związek Wolności założony przez jednego z ostatnich Selfratów - Inn'a Shorm'a. Przez 3 lata przygotowywał się do wielkiego ataku od wewnątrz na miasto Tron. Mieli na celu zniszczenie trzech celi — siedziba Rady Dwunastu, miejsce, w którym mieszkają rządzący, a także pomniki kiedyśnych kanclerzy. Oprócz tych punktów dzięki zamieszaniu w mieście udało się zaatakować też inne obiekty. W kilkanaście minut miasto zajęło się ogniem. Ofiar było bardzo dużo, a w czasie jednego roku do Związku Wolności dołączyła masa osób z różnych ras. W roku 300 BBY dokonano ataku na Alfarę, gdzie ogłoszono, że to właśnie oni dokonują tych zamachów. Rozpoczęła się wojna na Zerionie. Kilka frakcji stanęło po stronie "terrorystów", jak określał ich Von Daum. Uwolniono wiele osób i przewieziono je na inne planety, gdzie mogliby inaczej żyć. W końcu przegrali walki opierane głównie na partyzantce. W 296 BBY władzy nie przejęła ponownie jednak Wspólnota Zerionu, która została rozwiązana, ale za to partia demokratyczna, która wygrała w wyborach. Von Daum został wtrącony do więzienia na dożywocie, gdzie później popełnia samobójstwo.

Ideologia Edytuj

Tak jak już było powiedziane Wspólnota nie interesowała się mieszkańcami planety, ani też nie dbała o nich. W prawdzie nie dochodziło tak często do braku artykułów spożywczych, ale za to było ich bardzo mało i wystarczało ledwo na przeżycie. Zarobki w mniejszych firmach były niskie. Wspólnota chciała, by ludzie pracowali w ich dużych fabrykach i w istocie wiele osób zostało tam zatrudnionych po zwolnieniu się z dawnych miejsc pracy. Doprowadziło to do przejęcia kontroli nad przemysłem w sposób nieco legalny. Koncentrowali się na tworzeniu broni, pojazdów, przedmiotów codziennego użytku. Na początku przygotowywali się do rozpoczęcia wojny, a było to w ok. 460 BBY, ale kanclerze odchodzili od tych pomysłów, uważając, że jest za wcześnie. Ostatecznie do takiej nie doszło, a Wspólnota została obalona.

Zasady Edytuj

Kanclerze Zerionu według zasad ustalonych przez tą partię byli wybierani, co 6 lat, ale najczęściej zostawała nim osoba mająca wcześniejszą kadencję. Wspólnota nie miała jednak jakiś specjalnych wytyczonych zasad, ponieważ i tak się do nich nie stosowała. Kanclerz według nich miał wybierać swoją radę, a senat wybierany był wspólnie razem z radą wybraną przez kanclerza. Sposób takiej władzy nie podobał się obywatelom, którzy chcieli zmian.

Plan chronologiczny Edytuj

  • 480 BBY — powstanie Wspólnoty Zerionu
  • 316 BBY — Von Daum kanclerzem
  • 300 BBY — 297 BBY — wojna ze Związkiem Wolności
  • 296 BBY — likwidacja Wspólnoty
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.