Autor: Uriel34
Fanon alternatywny
alternatywy
Artykuł polecany
Artykuł polecany na luty 2019
Poziom 2 (min. 10 000 bajtów)
Poziom 2

Zerion - planeta - stolica w systemie Stormway. Skupiała ona Radę Dwunastu w latach 498 BBY - 88 BBY, jak i Wielką Unię rządzącą tym systemem. Od wielu lat mieszkają na niej rasy z różnych planet, powstało tutaj wiele frakcji, handel i gospodarka rozwinęły się bardzo szybko od czasu 1. Zebrania Rady Dwunastu. Siłą utrzymuje pokój w systemie, powstrzymując powstające i upadające już frakcje.

Historia

Częste wojny

Na początku w latach 1000 - 498 BBY na Zerionie, jak i innych planetach sektoru Stormway trwały częste wojny między frakcjami. Nie było tu żadnego ładu. Władza należała do aktualnie rządzącej frakcji, która narzucała swój system, a zmieniało się to bardzo często. Opisywać każdej z nich osobna nie ma sensu, ponieważ były to czasy chaosu obecnego w całym systemie i żadne osoby się tutaj nie wyodrębniły na tyle, by temu zapobiec. Dodatkowo nie wiedzieli niczego na temat planet znajdujących się poza Stormway. Nawet nikt się tym nie interesował. Wciąż jednak zdarzały się lata pokoju, ale wielokrotnie później dochodziły do starć w wielu różnych miejscach systemu. Pierwszym większym ruchem, który chciał rozpocząć rewolucję stało się Bractwo Si'ksar podchodzące z właśnie Zerionu. Po 11 - letniej wojnie w latach 789 BBY - 778 BBY ostatecznie pomysł ich upadł, a frakcja ta popadła w ruinę.

Powstanie Rady Dwunastu

Play-button.svg Zobacz też: Rada Dwunastu

Przełomem okazało się zjednoczenie kilku frakcji aktualnie będących u szczytu władzy na planetach właśnie na Zerionie, gdzie odbyło się 1. Zebranie Rady Dwunastu w 498 BBY, które miało miejsce w Świątynii Leekser - jednego z ważniejszych miejsc położonych na tej planecie w mieście Tron. Jak się później okazało pomysł ten był udany, a wiele pomniejszych frakcji dołączyło tutaj. Wtedy rozpoczął się okres wielkiej migracji i rozwoju przemysłu, dotychczas na nie za bardzo zaludnionej planecie. Utworzono ponownie Bractwo Si'ksar i to właśnie ich członkowie zaczęli przodować w radzie, jak i w całym systemie. Nastały lata pokoju, niekiedy przerywane większymi tylko wojnami. Zerion stał się miejscem bardzo ważnym w Stormway, jak i za kilka lat nawet najważniejszym.

Powstanie selfrackie

Play-button.svg Zobacz też: Powstanie selfrackie

Bardzo nieciekawym momentem okazała się przykra i smutna historia mieszkańców Zerionu, tak zwanych Selfratów. Nie chcieli oni, by to ich planeta stała się głównym miejscem w całym systemie. Była ona bowiem dotychczas spokojna i niezamieszkana. Liczebność jej mieszkańców szacowało się na 50 000 samych Selfratów. Wierzyli oni, że w kopalniach powszechnie będących na tej planecie, w których można było znaleźć cenne minerały mieszkają ich bogowie, jakich nie należy ruszać. Wiedzieli od początku, że losy ich powstania, jakie zaplanowali są przegrane, ale najważniejszym momentem w życiu każdego Selfrata była godna śmierć. Razem z ich wodzem w 482 BBY umarło 30 000 Selfratów walczacych z wrogiem z bardzo ubogą bronią, skradzioną na szybko z arsenałów władz. Żadna frakcja nie chciała im pomóc, a jeśli by chciała nie miałaby szans z innymi. Jednak ci, którzy do powstania selfrackiego nie przyłączyli się otrzymali surową karę - zostali wymordowani. Dotychczas nie wiadomo, czy jakikolwiek prawowity mieszkaniec planety uchował się w tym brutalnym świecie. Nawet jeśli nie zostali zabici czekał ich gorszy los - praca przymusowa w ich kopalniach, czyli skazywanie się bogom na pewną śmierć. Wielu z nich popełniało wówczas samobójstwa albo umierało na zawały serca. Według dzisiejszych danych ogłoszonych długi okres czasu po tym wydarzeniu ponoć 10 000 Selfratów umarło w takich kopalniach.

Pierwsze ataki terrorystyczne

Mimo to, że życie w całym systemie Stormway uspokoiło się poprzez powstanie rady to na Zerionie życie nie wyglądało nadal aż tak pięknie. Na władców planety wybrani zostali przedstawiciele partii Wspólnota Zerionu, których system opierał się głównie na wydobywaniu minerałów z kopalni, potajemnym rozwinięciu hazardu, a także nielegalnym niewolnictwie. Nie od początku jednak tak ich taktyka wyglądała. Pierwszą osobą, jaka wprowadziła takie zmiany był kanclerz Von Daum bardzo znienawidzony przez obywateli planety. Podzielił on ich na grupy przynależnościowe, w których to bogaci mieli wszystkie prawa, a ci najniżej zmuszani byli do ciężkich prac. Rada Dwuanstu próbowała temu zapobiec ale bez skutków. Dlatego w 304 BBY powstał Związek Wolności założony przez jednego z ostatnich Selfratów - Inn'a Shorm'a. Przez 3 lata przygotowywał się do wielkiego ataku od wewnątrz na miasto Tron. Mieli na celu zniszczenie trzech celi - siedziba Rady Dwunastu, miejsce, w którym mieszkają rządzący, a także pomniki dawnych kanclerzy. Oprócz tych punktów dzięki zamieszaniu w mieście udało się zaatakować też inne obiekty. W kilkanaście minut miasto zajęło się ogniem. Ofiar było bardzo dużo, a w czasie jednego roku do Związku Wolności dołączyła masa osób z różnych ras. W roku 300 BBY dokonano ataku na Alfarę, gdzie ogłoszono, że to właśnie oni dokonują tych zamachów. Rozpoczęła się wojna na Zerionie. Kilka frakcji stanęło po stronie "terrorystów", jak określał ich Von Daum. Uwolniono wiele osób i przewieziono je na inne planety, gdzie mogliby inaczej żyć. W końcu przegrali walki opierane głównie na partyzantce. W 296 BBY władzy nie przejęła ponownie jednak Wspólnota Zerionu, ale za to Zeriański Zarząd Demokratyczny, który wygrał w wyborach. Von Daum został wtrącony do więzienia na dożywocie, gdzie później popełnia samobójstwo.

Gospodarka

Na Zerionie, jak już zostało wspomniane gospodarka bardzo szybko od utworzenia Rady Dwunastu. Planeta pokryta lodowym piaskiem, czyli w rzeczywistości piaskiem o niebieskiej barwie nie ma praktycznie rozwiniętego rolnictwa. Potrzebne jedzenie i środki do życia dla jej mieszkańców władze pozyskują z księżyca Sarynfiks, gdzie gospodarka ma zupełnie odwrotne barwy niż na Zerionie. Powracając jednak do samej planety istnieje tutaj bardzo rozwinięty i wydajny przemysł w swoich różnych dziedzinach. Tworzy się tutaj statki, broń, rozmaite budowle, jak i przedmioty codziennego użytku, które od lat są przykładem dobrego funkcjonowania i zarządzania tą planetą, gdzie dobrze wykorzystany został potencjał przemysłu. Fabryki nie zanieczyszczają środowiska, ponieważ lodowy piasek, jak i rośliny, czy drzewa są odporne na zanieczyszczenia. Nadal dba się tutaj jednak o czystość ze względu na ludzi i zwierzęta.

Władza

Władzę na planecie od lat sprawuje partia demokratyczna wygrywająca w każdych wyborach. Jej nazwa to Zeriański Zarząd Demokratyczny. Utworzony został tutaj senat, a wszystkie decyzje podejmowane są przez partię rządzącą, która ma po prostu większość głosów. Z tego powodu wiele innych osób próbujących dojść do władzy straciło chęć walki i odeszło, tracąc zaufanie frakcji.

Krajobraz i fauna

Dominującym krajobrazem na Zerionie są niziny i wzgórza takie, na których najczęściej nic nie rośnie. Taki widok można zobaczyć głównie na wschodnich i południowo - wschodnich terenach planety. Dalej na zachód coraz częściej pojawiają się góry. Na Zerionie zaobserwowana została tak zwana sytuacja piętrzenia się, czyli przesuwania się góry z zachodu na wschód. Ten zabieg trwa jednak bardzo długo. Na zachodzie i północy często można spotkać lasy, jak i zwierzęta w nich żyjące. Z tego też powodu właśnie na wschodzie znajdują się prawie wszystkie miasta i fabryki, a na zachodzie kopalnie. Niektóre zwierzęta są przez mieszkańców planety, jak np. woły zeriańskie wykorzystywane w celach przewozowych głównie przez biedniejsze osoby, ale też dla ich mleka i skóry. Mamuty żyjące w tutejszym regionie są już coraz rzadszym widokiem i można je zobaczyć raz na kilkanaście lat. Inne zwierzęta, jak lisy i wilki wciąż często przebywają w lasach. Najgroźniejszym przeciwnikiem każdego podróżnika jest jednak tugur podobny do tygrysa, mający białe zabarwienie, ostre kły, potrafiący wspinać się po drzewach. Często wykorzystywany jest na arenach i oswajany przez różne frakcje. Nie jest to jednak głupie zwierzę i wie komu może zaufać, a komu nie.

Plan chronologiczny

 • ok. 1000 BBY - 498 BBY - częste i nieprzerwane wojny między frakcjami
 • 789 BBY - 778 BBY - próba zniszczenia Bractwa Si'ksar i jego pomysłu
 • 498 BBY - przełom w systemie, 1. Zebranie Rady Dwunastu na Zerionie
 • po 498 BBY - nagły, szybki rozwój gospodarki
 • 482 BBY - powstanie selfrackie
 • 481 BBY - 302 BBY - szczęśliwe panowanie rady na Zerionie bez większych wojen
 • 304 BBY - powstanie Związku Wolności
 • 301 BBY - atak terrorystyczny na Radę Dwunastu, wielkie zniszczenia w mieście Tron
 • 300 BBY - kolejny atak tym razem na Alfarę
 • 300 BBY - 297 BBY - wojna ze Związkiem Wolności próbującym przejąć władzę na Zerionie i obalić radę, kończy się zwycięstwem Rady Dwunastu
 • 296 BBY - 88 BBY - lata panowania partii demokratycznej na Zerionie, obalenie systemu niesprzyjającemu mieszkańcom, czego żądał Związek Wolności teraz już nieistniejący
 • 88 BBY - rozpoczęcie działalności Wielkiej Unii na planecie
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.